Математиката е јасна! Еве што му треба на Новак за полуфинале во Торино: Судбината на Ѓоковиќ ќе ја одреди натпреварот Синер – Руне, а еве како!

Со губењето на вториот сет против Хуберт Хуркач , Новак Ѓоковиќ ја загуби можноста сам да одлучува за својата судбина.

Да потсетиме, Ѓоковиќ иако победи над полскиот тенисер, тој веќе ништо не доведува во прашање кога станува збор за пласман во полуфиналето.

Новак Ѓоковиќ

Наместо тоа, ќе решаваат Јаник Синер и Холгер Руне во последниот натпревар од групната фаза кој од 21.00 часот се игра во Торино.

Ако Синер победи, тој и Ѓоковиќ продолжуваат понатаму.

Ако триумфира Руне, ќе оди понатаму со Италијанецот.