Мајсторe, вратата: Боингот 737 мораше да се врати на аеродромот

Авионот безбедно се врати на пистата на аеродромот во Белфаст, а портпаролот на компанијата изјави дека станува збор за „ситен технички проблем“.

Летот на Ryanair RK 178 мораше да се врати на меѓународниот аеродром во Белфаст (BFS) само еден час по полетувањето за шкотскиот аеродром во Единбург (EDI), бидејќи беше откриено – или така покажуваа индикаторите во авионот – дека вратата на авионот останала отворена!

Инцидентот кој го признаа и претставници на Ryanair е снимен на 17 октомври, кога набрзо по полетувањето на Боингот Б737-800, во кабината на пилотот бил активиран сигнал дека една од вратите на авионот не е правилно затворена.

Патниците во овој авион за британските медиуми по слетувањето изјавија дека екипажот постојано ги проверувал вратите на авионот , додека стјуардесите „се трогнати до солзи“.

Авионот безбедно се вратил на пистата на аеродромот во Белфаст, а портпаролот на компанијата за британскиот весник Индипендент опишал дека станува збор за „ситен технички проблем“:

Авионот слетал нормално, со цел да се минимизира вознемирувањето на патниците . Вториот авион беше брзо организиран и полета до аеродромот во Единбург по само три часа“, изјави претставникот на прес-службата на Рајанер и им се извини на сите засегнати патници за сите предизвикани непријатности.

Инаку, ова е втор проблем со вратата , или барем поврзан со неа, кој е евидентиран во оваа компанија во текот на 2023 година. Пред тоа, во јули, на релација Задар – Лондон, патник се обидел да ја отвори вратата од авионот додека бил на летот за британската престолнина.

Според очевидци, патник кој се враќал од локалниот музички фестивал во Лондон се обидел да ја отвори вратата од авионот под дејство на опијати , но двајца патници физички го совладале.

Патем треба да се има предвид дека со дизајн вратите на патничките авиони се направени така што е речиси невозможно да се отворат за време на летот поради разликата во надворешниот и внатрешниот притисок, дури и со примена на сила, кога авионот е на доволна висина.

Сепак, укажувањето на неправилно затворена врата се смета за сериозна закана за безбедноста и бара прекин на летот, односно слетување на најблискиот соодветен аеродром.