МЕСИЌ ОБЈАВИ ШОКАНТНИ МЕМОАРИ: Хрватите криеле дека Туѓман се лекува во психијатриска болница, размислувал дури и да се самоубие, Србин му го спасил животот

Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ откри бројни необичности во штотуку објавените експлозивни мемоари.

Месиќ, кој има 89 години, открива низа непознати детали за создавањето на ХДЗ, распадот на Југославија, но и бројни настани во Хрватска кога стана шеф на државата.

Хрватите купиле оружје од Јанез Јанша, водачот на хрватската емиграција Бруно Бушиќ бил проект на УДБЕ, а по смртта на Фрањо Туѓман, во неговиот сеф била пронајдена планина пари.

Тоа е само дел од пикантериите од мемоарите.

ЗА АДАПТАЦИЈА НА ВИЛАТА ТУЃМАН 1,5 МИЛИОН МАРКИ

Меѓу другото, пишува дека хрватскиот претседател Фрањо Туѓман во младоста бил вработен во Министерството за одбрана на НДХ. Кога стана (прв) претседател на Хрватска, за реновирање на неговиот стан од 300 квадрати се потрошени 1,5 милиони марки – повеќе од вредноста на вилата.

По учеството на Првото собрание на ХДЗ, на кое присуствуваа многумина од екстремната усташка емиграција , Месиќ имал горчлив вкус, а поранешниот разузнавач Јоже Манолиќ му рекол:

– Влеговме во салата како домобрани, а излеговме како усташи.

„Најголемите“ Хрвати беа за возврат поранешни членови на тајните служби кои преку ноќ ги пресоблекоа палтата. Еден од нив е Гојко Шушак, хрватскиот министер за одбрана, за кого Месиќ тврди дека бил соработник на УДБЕ во Канада.

ТУЃМАН САКАЛ ДА СЕ УБИЕ ВО ЗАТВОР

Во своите мемоари „Прогон и национално будење – борба за демократска Хрватска“, поранешниот хрватски претседател открива и дека Туѓман додека бил во затвор мислел на самоубиство, а неговата сопруга Анкица барала „соодветен Србин“ кој ќе интервенира. да го ослободат.

Изборот падна на Богдан Црнобрња, кој се залагаше Туѓман веднаш да биде ослободен од Лепоглава. Кога Месиќ го прашал дали му се заблагодарува, тој арогантно одговорил:

– За што имам да му се заблагодарам? Не требаше да бидам таму.

– За интервенцијата на Богдан Црнобрња, генерал на ЈНА и началник на Титовиот штаб, не се разговарало бидејќи семејството Туѓман ја премолчувало историската вистина дека Србинот Црнобрња застанал во одбрана на него – пишува Месиќ во своите мемоари.

Во прилог беше медицинска документација за менталните нарушувања на Фрањо Туѓман, а лекарското уверение подоцна мистериозно исчезна бидејќи ќе беше крајно непријатно доколку идниот шеф на државата Туѓман беше подложен на невропсихијатрија. А Туѓман беше спасен од затвор од Србите, кои беа во мнозинството членови на судскиот совет кој гласаше за негово ослободување.

РАЗГОВОРИ СО АЛИЈА ИЗЕТБЕГОВИЌ

Кога ХДЗ дојде на власт, Стјепан Месиќ организираше средба меѓу Алија Изетбеговиќ и Фрањо Туѓман , во мала барака, каде што се наоѓаше седиштето на новата партија во Загреб.

На тој состанок Туѓман му одговори на Алиja уште од формирањето на муслиманската партија, тврдејќи дека муслиманите и Хрватите во Босна и Херцеговина се „еден народ“. Тоа беше во времето кога се подготвуваше „партиското собрание“, а „благајникот“ Фрањо примаше донации за ХДЗ.

-Никогаш не дознавме кој дал и колку, а тој во својот дом угости „златни донатори“ – се присетува Месиќ, кој признава дека останува тајна дали Туѓман во соработка со емиграцијата ја дефинирал програмската платформа на ХДЗ и фалсификувал планови за создавање на хрватска држава.

Некои од учесниците на тој „историски собир“ што му претходеше на создавањето на хрватската држава го критикуваа Туѓман дека „сите Срби ги натрупал во едно дупче“.

– Со Србите направивме братство за време на војната, хрватската култура ќе беше посиромашна без Србите, Харамбашиќ, Прерадовиќ, Тесла, Чеда Прајс – е дел од писмото што Туѓман го добил од новинарот и публицист Шиме Бален.

СОРАБОТНИЦИ НА ТУЃМАН – дилери на оружје и наркотици

А Месиќ забележува дека говорот на Туѓман во Првиот парламент ги охрабрил сите што сакале да ја рехабилитираат НДХ . По изборите во Хрватска во 1990 година, ХДЗ дојде на власт, а Месиќ ја формираше владата. Стравот навлезе кај Србите во Хрватска, кои беа избркани од Уставот.

Тој ги открива и провокативните биографии на персоналот на Туѓман, меѓу кои имало и дилери на оружје и шверцери на дрога. Подоцна добија големи одликувања за учеството во војната, иако ниту еден ден не беа меѓу „бранителите“.

Црковните кругови се залагаа Хрватска да биде „Божја земја“ по примерот на Алојзијe Степинац. Почна потрагата по „угледен Србин“ кој ќе ја поддржи новата влада, а тие се обидоа да го придобијат и адмиралот Бранко Мамула, кој имаше вила во Опатија.

– Не сакам да бидам дел од усташкиот циркус на Туѓман – беше одговорот на адмиралот.

АНТЕ МАРКОВИЌ И ФРАЊО ТУЃМАН

Месиќ средбата меѓу Анте Марковиќ и Туѓман ја опишува како интимна „како стари пријатели“ кои често се среќавале, а Марковиќ во печатот тврдел дека претходно не го познавал Туѓман. Марковиќ, за разлика од Туѓман, ја прекорува ХДЗ дека ги провоцира Србите и бара директни преговори со Србите во Хрватска, а за ситуацијата во Југославија рече:

– Цврсто го држам Милошевиќ за мене. Имам поддршка од САД и Европската заедница.

Месиќ тврди дека триесет години подоцна дознал дека го прислушувале како премиер. Тој детално го опишува распадот на Југославија и желбата на Туѓман за „историските граници“ на Хрватска.

– Избувнувањето на балван револуцијата беше најава за граѓанската војна и сето она што таа го носи и во тој момент сакавме да го избегнеме терминот граѓанска војна – пишува Месиќ.

ШТО КРЕЕЛ ТУЃМАН ВО СЕФ?

Го опишува и почетокот на разни измами во „младата држава“ и црниот фонд на шефот на државата. Ниту денеска не се знае дека Туѓман сè сокрил во мистериозен сеф во својата канцеларија, кој за јавноста делумно го отвори Иво Јосиповиќ.

Стипе Месиќ го снимил големото враќање на усташите во Хрватска и неговото патување во Белград, каде што станал член на Претседателството на СФРЈ во време кога ЦИА предвидувала распад на заедничката држава.

Наскоро може да се очекува и продолжение на тоа експлозивно читање, бидејќи Месиќ подготвува уште два тома од своите мемоари, кои сигурно ќе предизвикаат лавина реакции.