Меси го постигна најбрзиот гол во кариерата

Лионел Меси го постигна најбрзиот гол во кариерата. Фудбалерот на репрезентацијата на Аргентина попладнево го отвори резултатот на пријателскиот натпревар против Австралија во Пекинг. Голот беше постигнат 1 минута и 19 секунди по почетокот на средбата.

Ова е најбрзиот гол во кариерата на Лионел. Претходно, негов најдобар учинок беше голот против Челзи во 2018 година, кога му беа потребни 2 минути и 7 секунди.

Така Меси за првпат во кариерата постигна гол веќе во втората минута од натпреварот. Сега на негово конто нема голови само во првата минута. 

Аргентинците го добија натпреварот со 2:0.