МЕСИ СЕ ФАТИ ЗА ГЛАВА! Му го понудија НАЈГОЛЕМИОТ ДОГОВОР во историјата на спортот: Еве колку би заработувал годишно!

Најдобриот фудбалер на сите времиња, Лионел Меси, реши летово да го напушти Пари Сен Жермен, без разлика што претходните недели беше во преговори со „светците“ за нов договор.

Причината поради која Меси го напушта Париз се неисполнетите финансиски услови кои ги постави пред катарските сопственици, односно свирежите на неговите навивачи кои вината за неуспесите на клубот ја префрлаат целосно на Аргентинецот.

Затоа многу се зборува за враќање на Меси во Барселона, се споменуваа и Америка и Аргентина, но се чини дека Меси на крајот би можел да замине во Саудиска Арабија каде го чека неговиот „архи-ривал“ Кристијано Роналдо. Италијанскиот новинар Фабрицио Романо објави дека Ал Хилал испратил официјална понуда до Лионел Меси која ги надминува сите граници на нормалност и тешко ќе ја одбие.

Официјално, понудата на Ал Хилал за Меси е повеќе од 400 милиони евра годишно, но и покрај тоа што преку ноќ би станал најплатен спортист на сите времиња – Аргентинецот допрва треба да каже „да“.

Причината е што тој би сакал да продолжи да игра на најголемата фудбалска сцена, да се натпреварува во Европа, па се чини дека Барселона се уште е прва опција за Меси, без разлика што имаа и значителни финансиски проблеми кои првично го принудија да замине во летото 2021 година.

Барселона чека да им се проверат „книгите“ и потоа ќе му испрати официјална понуда на Лионел Меси да се врати на „Ноу Камп“, додека Аргентинецот засега му кажа само „не“ на Пари Сен Жермен. И се чини дека ќе продолжи така бидејќи сега одлуката е помеѓу првата љубов на Барселона – и парите што ги нуди Ал Хилал.

Интересно е што Меси во Саудиска Арабија би заработувал двојно повеќе од Кристијано Роналдо, но сепак има голема желба да освои барем уште еден трофеј во Лигата на шампионите. Не може да се каже дека имаше проблеми со формата како Роналдо кој беше „избркан“ од Европа по лошите игри за Манчестер Јунајтед, па од спортска страна се уште има голем мотив бидејќи парите што му ги нудат – сигурно ќе ги има за годината, две, три…

Да потсетиме, оваа сезона Меси одигра 33 натпревари во дресот на Пари Сен Жермен и учествуваше во 35 голови. Поточно, постигна 18, а асистираше за уште 17, а беше и најдобар играч на Светското првенство во Катар каде го освои Златниот глобус.