МИЛАТОВИЌ ЗА ИНАУГУРАЦИЈАТА: Ќе донесеме одлука во наредните денови, сакам да биде мирно

0

Новоизбраниот претседател на Црна Гора, Јаков Милатовиќ не одлучил каде ќе се одржи инаугурацијата на 20 мај.

Сакам по ваква победа да имаме мирна инаугурација. Ќе се консултирам со надлежните и со Управата на полицијата и ќе донесеме одлука во наредните денови“, изјави Милатовиќ.

Министерот за внатрешни работи на Црна Гора, Филип Аџиќ, вчера изјави дека новоизбраниот претседател ќе биде инаугуриран на 20 мај каде што одлучува: во Подгорица или Цетиње.

„Ако решат ќе биде Подгорица – ќе биде, ако решат Цетиње – тогаш ќе биде Цетиње“, рече министерот на седницата на собраниската Комисија за безбедност, во врска со написот во медиумите дека не е безбедно за инаугурацијата ќе се одржи во Цетиње, кој е главен град на Црна Гора.

За време на изборната кампања, во Цетиње, педесетина граѓани се обидоа да го спречат Милатовиќ да одржи промотивен митинг, а посериозен инцидент спречи канонада полицајци кои ги разделија демонстрантите и обезбедувањето на Милатовиќ. Во Цетиње, каде што мнозинството граѓани се „процрногорци“, шефот на државата во заминување Мило Ѓукановиќ доби убедливо најмногу гласови (околу 70 отсто) на претседателските избори.

Причина за тогашното незадоволство беше и тоа што Јаков Милатовиќ беше министер во владата на Здравко Кривокапиќ, која на 5 септември 2021 година одобри интервенција на полицијата против демонстрантите во Цетиње кои се обидоа да го спречат устоличувањето на митрополитот г. Јоаникија на Српската православна црква во Цетинскиот манастир.

Јаков Милатовиќ
ФОТО: ПАВЕЛ БЕДЊАКОВ / СПУТНИК / ПРОФИМЕДИЈА

Во протестите беа повредени десетици демонстранти, а врз градот беа фрлени огромни количини солзавец. Митрополитот Јоаникије и патријархот Порфирије до Цетинскиот манастир стигнаа по воздушен пат наместо копно, со воен хеликоптер за да ги избегнат демонстрантите.

Во Цетиње традиционално се одржува свечената церемонија на полагање заклетва на новиот претседател на Црна Гора.

Градоначалникот Никола Ѓурашковиќ го потсети Милатовиќ дека Цетиње е природно обраќање за давање претседателска заклетва.

„Би било многу лоша порака да се направи поинаку. Тоа би било отворено оцрнување на Цетиње и еден вид пресметка со градот, кој е историски и сегашен главен град“, изјави тој за ТВ Е од Подгорица.

Милатовиќ најави дека се сомнева во искреноста на повикот да биде инаугуриран во Цетиње, со оглед на тоа што, како што рече, Ѓурашковиќ не му го честитал изборот за претседател.

Претседателот на Комитетот за безбедност, Милан Кнежевиќ, инаку еден од лидерите на Демократскиот фронт, се спротивстави на можноста Милатовиќ да биде инаугурирана надвор од Цетиње.