Милион Палестинци ги чека вистински пекол: Израел гради огромен „град шатор“ (фото)

Новите сателитски снимки покажуваат дека Израел гради огромен „град шатор“ додека се подготвува да евакуира повеќе од еден милион Палестинци кои побарале засолниште во Рафах, пограничен град во Појасот Газа.

Фотографиите од компанијата за сателитски снимки „Planet Labs“ покажуваат голем број шатори натрупани во близина на градот Кан Јунис.

По инвазијата на Хамас врз Израел, стотици илјади луѓе побегнаа во Кан Јунис, град на југот на Појасот Газа кој сега е речиси срамнет со земја.

Споменатите фотографии кои се направени со разлика од три дена, поточно помеѓу 18 и 21 април, покажуваат како белите структури забрзано се издигнуваат за краток временски период. Израел неколкупати изјави дека планира да ги евакуира раселените цивили од Рафах пред шестнеделната воена операција која најверојатно ќе започне во мај.

Газа, Израел

Египетските власти за The Wall Street Journal изјавија дека ќе бидат потребни неколку недели за да се евакуираат бегалците во Кан Јунис и други области опремени со засолништа и медицински установи. Овие подготовки доаѓаат додека САД велат дека Хамас се подготвува за „регионална војна од целосен обем“.

Портпаролот на Стејт департментот Мет Милер рече дека Хамас ги менува своите позиции и барања кога станува збор за преговори за заложници и прекин на огнот. Мулер додаде дека терористичката група одбила „многу значаен предлог“, но не прецизираше кој.

„Секако се чини дека Хамас е повеќе заинтересиран за регионална војна од целосен обем. За постигнување договор за прекин на огнот треба да учествуваат двете страни, а Хамас уште сега покажа дека не сака договор“, рече тој.

Милер го повика Хамас да остане на преговарачката маса и да не отстапува, порачувајќи ѝ на групата дека „топката сега е на нивен терен“ и дека треба да одлучат за следните чекори.

Немири во регионот

Конфликтот меѓу Хамас и Израел предизвика и регионални немири, па овој месец Израел и Иран директно разменија оган, што предизвика страв од сеопфатна војна во земјите ширум светот.

Имено, серијата одмазднички напади на Иран и Израел започна на почетокот на април, кога во израелскиот напад на иранскиот конзулат на 2 април беше убиен иранскиот генерал Мохамед Реза Захеди, еден од врвните команданти на силите Кудс, Иранската револуционерна гарда. Корпус. Одмаздата за тој напад дојде минатиот викенд кога Иран го нападна Израел, со што беше означен првпат во историјата Израел да биде нападнат директно од иранска територија. Последниот во серијата напади се случи во петокот наутро, на 19 април, кога Израел ја нападна иранската провинција Исфахан.+

Други групи, исто така, беа вовлечени во поширокиот конфликт, при што елитниот командант на Хезболах беше убиен во израелски напад во јужен Либан во понеделникот. Во прашање е Мохамад Халил Атиех, кој бил член на елитната терористичка група Радван. Либанската милитантна група Хезболах и сојузничките групи се судираат со израелските сили долж границата повеќе од шест месеци.

Имено, конфликтот на границата е последица и на нападот врз јужен Израел на 7 октомври, во кој Хамас и други милитанти убија околу 1.200 луѓе, главно цивили, а киднапираа околу 250 заложници. Израел тврди дека милитантите сè уште држат околу 100 заложници.

Израел, Газа, Појасот Газа, војна во Израел

Воено уништување

Според локалните здравствени власти, повеќе од 34.000 Палестинци се убиени во оваа брутална војна меѓу Израел и Хамас. Конфликтот речиси уништи градови во Појасот Газа и остави пустош зад себе.

Министерството за здравство на Газа во вторникот објави дека телата на 32 лица убиени во израелските напади биле пренесени во локалните болници во рок од 24 часа. Болниците, според дневниот извештај, примиле и 59 ранети. Со тоа вкупниот број на загинати Палестинци во војната меѓу Израел и Хамас се искачи на најмалку 34.183, објави ресорното министерство. Во соопштението се додава дека се повредени уште 77.143 лица.

Во своите списоци, Министерството за здравство не прави разлика меѓу борци и цивили, но посочи дека жените и децата сочинуваат околу две третини од загинатите. Околу 80 отсто од населението на Појасот Газа побегнало во другите делови на опколената крајбрежна енклава.

Гладот ​​ѝ се заканува на Газа

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес во саботата одобри пакет помош од 26 милијарди долари, од кои околу 9 милијарди долари се наменети за хуманитарна помош за Газа. Во извештајот на ОН се вели дека експертите предупредуваат дека гладот ​​е неизбежен во северниот дел на Газа, каде што 70 отсто од населението веќе страда од катастрофални нивоа на глад.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш рече дека тоа е „најголемиот број луѓе кои се соочуваат со катастрофален глад некогаш регистриран, каде било во кое било време“.

Сенатот, исто така, во вторникот усвои резолуција на Конгресот за пакетот помош. Сега на ред е американскиот претседател Џозеф Бајден кој треба да ја потпише одлуката за законот да стапи во сила.