МИЛО ОТИДЕ, ДОАЃА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Милатовиќ утре ќе ја преземе функцијата претседател на Црна Гора

Новоизбраниот претседател на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, утре и официјално ќе ги преземе должностите шеф на државата, откако ќе положи заклетва во Собранието на Црна Гора и ќе го одржи инаугуративниот говор.

Инаугурацијата на Милатовиќ беше најавена за пладне, а инаугурацијата ќе биде проследена со свечен воен поздрав на платото пред Собранието на Црна Гора, соопшти парламентот. Претседателот на Црна Гора се избира за период од пет години, на непосредни избори.

Милатовиќ е третиот претседател од прогласувањето на независноста на Црна Гора на 21 мај 2006 година . Црна Гора. Вујановиќ беше заменет на претседателската функција во 2008 година од Мило Ѓукановиќ.

Да потсетиме, Јаков Милатовиќ го победи Мило Ѓукановиќ во вториот круг од претседателските избори и освои 58,88 отсто од гласовите.

На инаугурацијата на Милатовиќ ќе присуствуваат околу 200 гости, меѓу кои и претседателот во заминување Мило Ѓукановиќ, а Милатовиќ претходно изјави дека на церемонијата ќе присуствуваат сите шефови на држави на земјите од Западен Балкан.

Со претседателската инаугурација на Милатовиќ во Собранието на Црна Гора во Подгорица ќе биде прекината 25-годишната традиција на полагање претседателска заклетва во црногорската престолнина Цетиње.