Министерот за внатрешни работи ќе ја предводи бугарската делегација во Скопје по повод годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев и заменик министерот за внатрешни работи Венцислав Катинов в сабота ќе оддадат цветна почит на гробот на револуционерот Гоце Делчев во Скопје. На 4 февруари се навршуваат 151 години од раѓањето на борецот за слобода, соопшти МВР во петокот.

МНР извести дека Демерџиев ќе биде на чело на официјална бугарска делегација во Скопје. Во согласност со дипломатската практика, бугарската амбасада во Скопје за ова официјално ги известила властите во Северна Македонија во три вербални ноти : една од 2 февруари и две од 3 февруари, се вели во соопштението.

Министрите за надворешни работи на двете земји се во постојан контакт, а исто така и бугарската амбасада во Скопје и Министерството за надворешни работи на Северна Македонија, се вели во соопштението.

„Очекуваме властите на Република Северна Македонија да обезбедат непречен пристап до црквата Свети Спас, каде што е гробот на Гоце Делчев, како на бугарската делегација, така и на Бугарите од Бугарија и од Северна Македонија кои сакаат да оддадат почит“, соопшти Министерството за надворешни работи.

Претходно во петокот, премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски повика на достоинствено одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и повтори дека „Министерството за внатрешни работи и Владата ќе го овозможат тоа“.