Мислеле дека избегале од масакрот, но потоа Хамас ги стигнал: Едната била на колена и моли за живот…

0

Се појави уште едно потресно видео од масакрот на 7/10. На него се прикажани жените кои го избегнаа масакрот на фестивалот Нова. Но Хамас сепак ги фати

Објавена е нова застрашувачка снимка од масакрот на израелскиот фестивал Нова на 7 октомври, на која се гледа како терористите на Хамас убиваат две жени додека се обидувале да побегнат, пишува Дејли мејл.

Вознемирувачките сцени се снимени од надзорните камери во Кибуц Алумиум, кој се наоѓа источно од местото каде што се одржуваше фестивалот, според израелското здружение South First Responders на Telegram.

Прикажува група која пристигнува во кибуц по бегството од фестивал. Мислеле дека се безбедни и дека повеќе нема да има напади, велат на Телеграм.

Одеднаш, сепак, тие се во заседа од тројца напаѓачи на Хамас кои трчаат кон нив со пушки калашников АК-47.

Еден од терористите на Хамас потоа се гледа како трча по двете жени. Успеал да стигне до нив, ја фатил едната за коса и ја застрелал од непосредна близина. Неколку секунди подоцна ја стигнува другата жена. Се чини дека таа го моли напаѓачот да и го поштеди животот, но милитантот на Хамас сепак ја егзекутира пукајќи кон неа од само еден метар.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Видеото е вознемирувачко

Видеото е снимено на 7 октомври во 7 часот наутро и прикажува бројни луѓе кои пристигнуваат на паркингот на Kibbutz Alumium, кој е опкружен со жолти електрични порти.

Луѓето излегуваат од своите автомобили и се обидуваат да се смират. На видеото, подолу по патот, потоа се гледаат тројца вооружени борци на Хамас како јуришаат кон групата. Посетителите на фестивалот веднаш почнуваат да бегаат пред еден од напаѓачите да испука одбојка кон нив. Потоа почнале да се нафрлаат кон двете жени од задниот дел од групата.

Хамас на фестивалот егзекутираше 260 луѓе

Да потсетиме дека напаѓачите на Хамас се појавија на фестивалот Нова во близина на Реим со помош на моторизирани параглајдеристи и оклопни камиони за време на масовниот упад на 7 октомври.

Некои преживеани посетители на фестивалот рекоа дека се стрчале кон мажите во униформа, верувајќи дека се израелски полицајци и војници кои дошле да ги спасат. Повеќе од 260 посетители на фестивалот беа убиени, а голем број беа земени како заложници од борците на Хамас. Подоцна беа објавени слики од трупови натрупани во шатори.

По масакрот што го извршија борците на Хамас на 7 октомври, изгореа домови и автомобили, а бројни жртви чии тела беа осакатени се уште се идентификуваат.

Милет Бен Хаим (27) правеше селфи со своите пријатели на фестивалот Нова кога се огласи алармот додека борците на Хамас ги нападнаа посетителите.

Таа за германскиот весник Билд изјави дека десетици ракети го покриле небото. Како и многу други посетители, таа се обидела да избега со автомобил, но Хамас наводно ги блокирал патиштата за бегство и пукал во луѓе.

– Терористи беа насекаде, никаде не можевме да избегаме. Знаевме дека се приближуваат, рече таа.

На крајот, таа излегла од автомобилот и се обидела да трча низ блиските ниви, но во која насока и да трчала, луѓето ѝ викале да се сврти бидејќи борците на Хамас биле во близина.

– Кога знаете дека не трчате доволно брзо, тоа е како кошмар. Кога чувствувате дека вашето тело слабее, слушате истрели, рече таа.

„Или биле силувани или киднапирани или убиени“

Податоците од нејзиниот телефон открија дека таа бегала од напаѓачите два часа и за тоа време поминала 13 километри.

– Една пријателка ми кажа дека сака да остане на забавата, но јас помислив дека тоа е лоша идеја. Сега знам дека бев во право. Речиси никој од нив не преживеа. Тие биле или силувани или киднапирани или убиени.

Милет конечно ја пронашла грмушката под која се сокрила, заедно со уште три жени. Тие се прегрнаа цврсто и се обидоа да останат смирени.

Таа повикала полиција, која и порачала да остане смирена бидејќи околните села се окупирани од терористи. Таа сфатила дека полицијата или војската не можат да и помогнат.

– Само се молев да ме погоди проектил. Тогаш не знаев дека навистина силувале други девојки. Но знаев дека тоа ќе се случи кога ќе ме најдат. Сакав да се закопам, не можев да ја поднесам таа мисла, изјави Милет.

Таа рече дека замислува што ќе и направи Хамас кога ќе ја пронајдат. Таа ги слушнала напаѓачите како се смеат и зборуваат. Милет рече дека нивното мирно однесување ја исплашило повеќе од пушките, бидејќи тоа значело дека израелската армија не била ни блиску.

Цивилникот Рами Давидиан, кој спасил повеќе од 100 луѓе од фестивалот, стапил во контакт со Милет и ѝ рекол на неа и на нејзините пријатели дека ќе дојде да ги земе.

Нагласил дека кога ќе стигне ќе свири, но кога Милет ја слушнал сирената, се замрзнала од страв, бидејќи сè уште слушала куршуми насекаде околу неа.

Сепак, таа најде храброст да стане и да му даде до знаење на Реми каде се крие…