МИСТЕРИОЗНАТА ПНЕВМОНИЈА ОД КИНА ПРИСТИГНА ВО ЕВРОПА – Децата масовно се разболуваат, докторите немаат одговор: Дали на светот му се заканува нова пандемија ?

0

Алармантно зголемување на случаите со пневмонија кај деца е откриено во Холандија, што го отсликува сличното зголемување во Кина, пишува Daily Mail.

Холандските здравствени експерти велат дека најчесто станува збор за деца на возраст од пет до 14 години. Податоците покажуваат дека стапките на болеста, која може да биде опасна по живот, сега е речиси двојно поголема од врвот забележан минатата година.

Веста доаѓа додека Кина се бори со сопствениот „мистериозен“ пораст на случаи на пневмонија, при што медиумските извештаи велат дека болниците се „претрупани“ со болни деца.

Видеата кои потсетуваат на сцените од најтемните денови на вирусот Ковид-19 покажуваат здравствени работници во заштитни одела, ракавици и маски како прскаат средства за дезинфекција во училиштата, ходниците и на отворени простори.

Надлежните во Пекинг велат дека виновникот за ваквата состојба не е некој нов вирус, туку тврдат дека зголемувањето е резултат на бранот сезонски заболувања кој е посилен од вообичаено, со оглед на тоа што земјата ја чека првата зима без ограничувања наметнати поради пандемијата.

Но, здравствените власти во Велика Британија велат дека ќе чекаат конечен заклучок за тоа што предизвикува толку многу болести.

Институтот за истражување на здравствени услуги во Холандија (НИВЕЛ) соопшти дека од август веќе е забележан зголемен број на пациенти со пневмонија кои го посетуваат својот општ лекар.

Пневмонијата обично е предизвикана од бактериска или вирусна инфекција, а опоравувањето обично се случува во рок од две недели. Главните симптоми се кашлица, отежнато дишење и треска.

Сепак, некои луѓе може да се разболат многу, особено оние над 65 години, бебиња или мали деца и оние со белодробни заболувања.

Податоците на НИВЕЛ покажуваат дека во неделата што заврши на 16. ноември, на 103 од 100.000 деца на возраст од пет до 14 години им била дијагностицирана пневмонија. На својот врв минатата година, имаше само 58 случаи на 100.000 деца. Податоците од клиниките за општа пракса, исто така, покажуваат дека повеќе пациенти на возраст меѓу 15 и 24 години имаат пневмонија повеќе од вообичаеното.

Има сè повеќе случаи кај децата на возраст под четири години, иако стапките на заболување се сè уште пониски отколку пред пандемијата. Сепак, инфекциите се намалуваат кај оние под 65 години. НИВЕЛ не понуди објаснување за наглото зголемување на случаите. Сепак, Холандија во моментов се соочува со зголемување на случаите на грип, Ковид-19 и РСВ, сите три вируси можат да предизвикаат пневмонија.

Тоа може да биде локална сезонска епидемија што се совпадна со случаите во Кина. Пневмонијата може да има многу причини, така што се сомневам дека не може правилно да се анализира додека не се дефинираат основните инфекции“, велат експертите од НИВЕЛ.

Официјалните лица во Пекинг првпат пријавија пораст на респираторните заболувања за време на прес-конференцијата на 13. ноември, што тие тоа го припишуваат на укинувањето на ограничувањата за вирусот Ковид-19.

Слични обрасци се гледаат ширум светот бидејќи мерките воведени за намалување на ширењето на Ковид-19 – како маски за лице, социјално дистанцирање и карантин – исто така го намалија ширењето на типични сезонски вируси.

Мерките резултираа со пад на имунитетот кај населението, што значи дека луѓето беа поподложни на инфекција откако ќе се укинат мерките.

Официјалните лица ги обвинија микоплазма пневмонија, респираторниот синцицијален вирус (РСВ) и Ковид-19 за скокот во случаите на пневмонија.

Но, тогаш ProMed – системот за надзор на болеста кој прв го забележа избувнувањето на вирусот Ковид-19 во 2019 година – минатата недела објави кластери на недијагностицирана пневмонија кај децата.

Овој извештај укажува на широко распространета појава на недијагностицирани респираторни заболувања. Не е јасно кога болеста се проширила и многу е невообичаено толку многу деца да се разболат толку брзо“, се вели во објавата на ProMed.

Предупредувањето ја поттикна Светската здравствена организација (СЗО) да ја повика Кина да сподели податоци за своите пациенти, неодамнешните трендови во циркулацијата на вирусот и бројот на пациенти во болниците.

Исто така, СЗО ги повика луѓето во Кина да се дистанцираат, да останат дома кога се болни и да носат маски.

Сепак, Кина инсистира дека ниту еден нов патоген не е виновен за избувнувањето, туку бран од стандардни сезонски заболувања. СЗО последователно објави дека видела податоци кои сугерираат дека скокот на болеста е навистина само закрепнување на сезонските вируси по строгите ограничувања за Ковид-19 во Кина.

слика

Но, Марија Ван Керхове, вршител на должноста директор на Одделот за подготвеност и превенција од епидемии и пандемии на СЗО, вели дека зголемувањето на бројот на случаи не е повисоко од нивото пред Ковид-19.

Таа вели дека зголемувањето на вкупниот број случаи се чини дека се должи на зголемувањето на децата кои се заразени со сезонски вируси и дека нема индикации за нов патоген.

Сепак, Агенцијата за здравствена безбедност на Велика Британија (UKHSA) не ја исклучи можноста дека зад избувнувањето во петокот стои нов вирус.

Во меѓувреме, снимките од здравствените работници во Кина како прскаат средства за дезинфекција на улиците и училиштата стана вирални на Интернет.

Облечени во заштитни одела, ракавици и маски, работниците шетаат меѓу клупите во училниците, по ходниците, па дури и на отворено и прскаат сè со средство за дезинфекција.

Видеото го објави њујоршката блогерка Џенифер Зенг, која вели дека видеото е снимено во петокот во градот Санхе, на околу 65 километри источно од Пекинг.

Џенифер Зенг, член на Меѓународната асоцијација на печатот кој известува за Кина, вели дека Центарот за итни случаи и спасување во градот Санхе ја организирал дезинфекцијата од работници кои носеле заштитни одела.

Кина претходно беше мета на критики за минимизирање на епидемијата на САРС во 2003 година и пандемијата на Ковид-19 на крајот на 2019 година – и во двата случаи станува збор за нови вируси кои предизвикуваат пневмонија.

Многу коментатори истакнуваат дека ова зголемување на болеста е морничаво слично на извештаите што се појавија непосредно пред пандемијата на Ковид-19, за која Кина беше обвинета дека се обидува да ја прикрие.

Иако Кина инсистира дека може да се справи со ненадејното зголемување на болеста, локалните медиуми известуваат дека здравствените установи се „претрупани со болни деца“.