МИСТЕРИЈА ВО ЈУЖНОКОРЕЈСКИТЕ ВОДИ: Исчезнати 9 рибари, никој не знае каде се! По нив се бараат авиони и бродови

Бродови и авиони на јужнокорејската крајбрежна стража трагаат по девет рибари кои исчезнаа откако нивниот брод се преврте во близина на југозападниот брег на земјата.

Крајбрежната стража од југозападниот пристанишен град Мокпо рече дека тројца членови на екипажот биле спасени од блискиот трговски брод по несреќата доцна во саботата во близина на островот Дебичи во поморскиот округ Синан, пренесува ABC News .

Преживеаните рекоа дека моторниот простор на бродот брзо се наполнил со вода пред да се преврти возилото тешко 24 тони, соопшти крајбрежната стража.

Официјалните лица планирале да го спасат чамецот, но не се знаело дали деветте исчезнати членови на екипажот ќе бидат внатре. Министерството за внатрешни работи и безбедност соопшти дека седуммина од исчезнатите се државјани на Јужна Кореја, а другите двајца се странци, но веднаш не ја потврдија нивната националност.

Повеќе од 30 бродови на крајбрежната стража и најмалку осум авиони на крајбрежната стража и воени авиони ја пребаруваа областа во неделата попладне.

Јужнокорејскиот претседател Џун Сук-Јол ги повика официјалните лица да ги мобилизираат „сите расположливи ресурси“ за да ја прошират потрагата, како и да дадат поддршка на семејствата на исчезнатите рибари, соопшти неговиот кабинет.