Мицкоски, Бербок: Нема да има уставни промени според бугарскиот диктат

0

Првиот човек на ОБРМ-ПДУКМ, Христијан Мицкоски, на денешната средба со министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Анелина Бербок рече дека „нема да има уставни измени под бугарска диктат и дека овој парламентарен состав нема мандат да преземени од граѓаните да учествуваат во таков процес“.

Како што соопштија од ОБРМ-ПДУКМ, средбата Мицкоски-Бербок се одржала во просториите на германската резиденција во земјава, на која учествувале потпретседателите на партијата Александар Николлоски, Гордана Кочоска Димитриевска и Тимчо Муцунски, како и Антонио Милошоски.

„ОБРМ-ПДУКМ нема да се вклучи во ваков процес наметнат од власта, која на него гледа начин да се купи време и да се амнестира за криминалот што се прави секојдневно.

Потребни ни се вистински реформи и напредок на патот кон ЕУ, а не декларативна посветеност како што тоа го прави владата“, нагласи Мицкоски на средбата со Бербок.