Мицкоски: Техничката влада мора да се укине

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го потврдува ставот на неговата партија дека е за укинување на техничката влада, јавува Телеграф Македонија.

„До овој момент нема официјална потврда за датумот на изборите, ниту потврда дали изборите би биле единечни или посебни. Не би рекол дека има разговори во парламентот. Како што може да се види, разговорите преку медиумите се самиот Ковачевски и Владата. Таму слушнавме дека изборите ќе бидат регуларни во мај, таму слушнавме дека изборите ќе бидат заеднички. Но, сепак е важно на крајот да постигнеме каков било договор што ќе не доведе до предвидливо сценарио и нема да не доведе во каква било уставна или политичка криза. Значи, ние како ВМРО-ДПМНЕ многупати во минатото сме им кажале на нашите принципи дека не можеме да си дозволиме одвоени избори од многу причини, дека заеднички или заеднички, претседателски или парламентарни избори се решението.

Добро е што почетокот на мај се зема како можен прозорец за да се дојде до решение. Гледам оттука, односно слушам преку медиумите, дека тука отприлика се поклопува ставот на Владата. Ако има средба на лидерите, … со ова решение, ние како ВМРО-ДПМНЕ сме подготвени да го прифатиме“, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за „Гласот на Америка“.

Запрашан со која албанска партија ќе коалицира и што ќе биде со таканаречениот мајски договор, Мицкоски нагласи дека коалицискиот договор меѓу победникот и победникот повеќе не важи, бидејќи ДУИ го прекршила и оти постои можност за Коалицирање треба да и се даде на албанската опозиција, нагласувајќи дека е здраво и корисно ДУИ да помине одреден период во опозиција.

Тој го потврди партискиот став дека е за смена на техничката влада, бидејќи смета дека државата не победува со техничката влада, туку напротив губи.