Мицотакис: Ердоган е на погрешна страна од историјата бидејќи одбива да ја осуди Хамас како терористичка организација

Мислам дека претседателот Ердоган, некако како да е на погрешната страна на историјата кога одбива да ја осуди Хамас и вели дека е движење за либерализација, рече премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис за време на неговото учество на конференцијата на „Економист“, но сепак истакна дека ќе направи сѐ што може за да се задржи позитивниот моментум во грчко- турските односи.

Мицотакис, говорејќи за ситуацијата на Блискиот Исток уште еднаш повтори дека Израел има право на самоодбрана согласно меѓународното и хуманитарното право, истакна дека Хамас е терористичка организација, не го претставува палестинскиот народ, но и дека „не постои решение за кризата без стратешки пораз на Хамас“.

-Според мене единствено решение може да биде заживување на дијалогот за две држави. Со други зборови, правото на Палестинците да имаат своја држава, без да се загрозува правото на Израел да има своја држава“, појасни грчкиот премиер.

Во однос на ставот на Грција за резолуцијата на ОН, објасни дека се усогласиле со мнозинството европски земји, посочувајќи дека се обиделе да ја изменат, но не успеале да ги изгласаат нивните позиции и затоа гласале воздржано.

Ја потенцираше и важноста на хуманитарната помош и се осврна на разговорите за отворање на морски хуманитарен коридор, а истакна и дека е потребно да се гарантира дека арапските земји кои можат да играат улога во регионот нема да се дестабилизираат.