МНОГУ МАКЕДОНКИ ЈА ЧУВААТ КАКО ЗИМНИЦА, А ТАА Е НАЈВКУСНА КОГА Е СВЕЖА – Оваа салата е вистински лек за сите вируси и настинки

Започнува сезоната на вируси и настинки, а оваа салата ќе биде одлична за зајакнување на вашиот имунитет! Комбинацијата на зелка и морков е пресудна и во готвените јадења и во свежа комбинација.

Една од нив е оваа, верзија на популарната американска салата – „зелена салата“, комбинација од зелка, моркови и неодолив прелив со мајонез. Се подготвува за помалку од десет минути, а вкусот е неодолив.

Компоненти:

  • половина главица свежа зелка;
  • 2 средни моркови;
  • 1 мал кромид;
  • 2 лажици мајонез;
  • 3 лажици кисела павлака;
  • 1 лажичка сенф;
  • 1 лажичка јаболков оцет;
  • сол и бибер.

Исечете ја зелката на тенки ленти, како и обично. Изрендајте го морковот и исечкајте го кромидот на тенки ленти. Измешајте мајонез, павлака, сенф и јаболков оцет, а потоа измешајте сè со зеленчук. Посолете и побиберете по вкус, па оставете ја салатата да се излади и послужете се. Одлично оди со сите видови месо на скара.