Монако, следна станица на Формула 1

0

Светското првенство во Формула 1 ќе продолжи со седмата трка во сезоната што ќе се одржи во Монако.

За Големата награда на Монако на патеката „Монако“, која е долга 3,3 километри, возачите ќе треба да возат 78 круга.

Во сабота, со почеток во 16:00 часот, ќе се одржи трката за пол-позиција, а трката за Големата награда на Монако е закажана за 28 мај, недела, со почеток во 15:00 часот.

Шестата трка, која требаше да се одржи во Емилија Ромања, беше одложена поради поплавите во Италија.

Пред трката за Големата награда на Монако, пласманот на возачите и тимовите е следниов:

– Пласман на возачите:

1. Макс Верстапен (Холандија): 119 поени

2. Серџо Перез (Мексико): 105 поени

3. Фернандо Алонсо (Шпанија): 75 поени

4. Луис Хамилтон (Велика Британија): 56 поени

5. Карлос Саинц (Шпанија): 44 поени

– Пласман на тимовите:

1. Ред Бул: 224 поени

2. Астон Мартин: 102 поена

3. Мерцедес: 96 поени

4. Ферари: : 78 поени

5. Мекларен: 14 поени