,,Мојата убиена братучедка беше посебна, нè стигна зло!” – Се огласи братучедот на жената која снаата ја искасапи со нож кај Сјеница! (фото)

Бајра Лакота (66) од село кај Сјеница била убиена во вторникот околу 22 часот во нејзиниот дом, а полицијата неколку часа подоцна во хотел во Ужице ја уапсила нејзината снаа Л.А. сомнение дека ја избодела до смрт со нож. Злосторството ги шокираше сите жители на Сјеница, а братот на вујкото на убиениот Бајра за локалните медиуми изјави дека „не може да поверува дека тоа се случило“.

-Братучедка ми е убиена, јас и таа сме братучеди. Таа беше посебна, немам зборови. Го молам Господ да му даде сила на семејството да го издржи сето ова и никому да не му се случи ова зло – рече светилникот на убиениот Бајра.

Просо Лакота

Според тамошните медиуми, Бајра во моментот на злосторството била сама дома, бидејќи нејзиниот сопруг на покана на нејзината снаа Л.А.А., која е во процес на развод од сопругот, отишол во хотел во Ужице за да разговараат.

– Сепак, осомничената му се јавила за да остане свекрвата сама дома. Кога нејзиниот свекор заминал за Ужице, таа отишла во Сјеница и ја нападнала својата свекрва во куќата. Ја прободела неколку пати, па си заминала – вели изворот.

Крвавото тело на Бајра Лакота го пронашле роднините, а полицијата набрзо го блокирала патот и почнала да трага по убиецот.

– Братучедот ја отворил вратата од куќата и таму нашол локви крв и телото на убиената Бајра. Таа веднаш истрчала од куќата и ја повикала ќерката на убиената. Набрзо се собрале роднините и соседите, брзо пристигнала полиција. Ножот со кој била убиена бил пронајден покрај телото во собата – велат извори за српскиот портал Курир.

Како што понатаму наведуваат, се укажува дека осомничениот го планирал делото.

– Се сомнева дека намерно го поканила сопругот на Бајра во Ужице, знаејќи дека Бајра во тој период ќе биде сама дома. Потоа се вратила во хотелот во Ужице и се сомнева дека имала намера да ја напушти Србија пред некој да сфати што направила. Но, планот и’ пропаднал и таа е уапсена, а ќе биде сослушана во Вишото јавно обвинителство во Нови Пазар кое ја води истрагата.