Моќен напад над Харков! Седум мртви во напад на руски дрон, меѓу кои три деца

Најмалку седум лица, од кои три деца, загинаа во пожарот што избувна како последица на синоќешниот руски напад врз Харков, соопштија украинските власти.

– За жал, бројот на загинати во нападите на Харков се зголеми на седум. Меѓу нив има и три деца на возраст од седум, четири години и шест месеци – напиша на Телеграм Олех Синехубов, шеф на регионот Харков.

Украинските власти претходно објавија дека руските беспилотни летала удриле во бензинска пумпа во текот на ноќта, а како резултат на овој удар излеало запалено гориво и пожарот се проширил на 14 станбени згради на површина од 3.700 метри квадратни, пренесува Униан. 

Во моментов пожарите се гаснат и се утврдува бројот на жртвите, јавуваат украинските медиуми.
Украинското воздухопловство утринава соопшти дека руските сили лансирале 31 беспилотно летало „Шахед-136/131“ кон Украина, од кои 23 биле уништени. 

Мета биле регионите Харков и Одеса, а четири лица се повредени во нападот на регионот Одеса, според Униан.