Моќта на природата во ѓумбирот, црн ким…

0

Нането ќе ги ублажи симптомите на инфекции на респираторниот систем, а нема да погрешите со ѓумбир, масло од црн ким, мајчина душица или козјо млеко.

Кивање и течење на носот, чешање, печење и насолзени очи, чешање на грлото, сува иритирачка кашлица… често се знак за сезонски алергии на полен кои многумина веќе ги чувствуваат. Се проценува дека во Хрватска 7-10% од населението страда од алергија на полен, а 3-5% од астма. Во овој контекст, најдобра превенција е намалување на изложеноста на алергени, дневно и неделно следење на семафорите за алергии и прогнози за полен за почетокот на сезоната на цветање на алергените растенија, објавени од надлежните институции за јавно здравје на нивните веб-страници, како како и од нас на дупликатот на овој прилог. Веќе го спомнавме благотворното дејство на копривата, маточината… а еве уште неколку растенија кои помагаат во борбата против несаканите симптоми на алергија на полен…

Ѓумбир (Zingiber officinale)

Многумина го доживуваат само како додаток на јадења или зачин, ароматичен, со силен и остар вкус и пријатен мирис благодарение на етеричното масло и разните ароматични смоли. Но, со векови е позната како „здрава ајурведска ѕвезда“ во лекувањето на многу болести и заболувања природно. Познат е и по своите смирувачки, антибактериски и антихистамински ефекти; има антиинфламаторно дејство и ги ублажува алергиите. Подгответе вкусен чај или исечете го и јадете го сиров. Додадете го во свежо подготвен сок од зеленчук и овошје, лимонада или едноставно сварете неколку парчиња ѓумбир во вода и ќе добиете традиционален чај од ѓумбир.

Пеперминт (Mentha piperita)

Иако има повеќе од 200 видови нане, најпознатиот, а веројатно и најлековитиот е пеперминтата, која ја одгледуваме и во нашите градини. Се користи уште од античко време за ублажување на здравствени проблеми. Од неговите зелени делови се прават чаеви и есенцијални масла. Состојката ментол ги проширува крвните садови, што ја подобрува циркулацијата и снабдувањето со кислород, будноста, концентрацијата и вниманието и ќе ја ублажи главоболката. Нането има антибактериско и антивирусно дејство, го зголемува крвниот притисок, ги ублажува симптомите на респираторни инфекции, алергии и астма, несоница, стрес, а неговата надворешна примена ќе ги ублажи и алергиските реакции на кожата. За ублажување на симптомите на алергија на полен – прелијте една лажичка чај од коприва и исто толку чај од пеперминт и половина лажичка рендан ѓумбир со 2,5 dl топла вода. Откако смесата ќе отстои пет минути, процедете ја и испијте ја.

Црн ким (Nigella sativa)

Лековити билки

Маслото од црн ким е природен антихистамин и една од најпопуларните природни состојки за превенција од алергии. Активните состојки на семките и маслото се нигелон и тимокинон. Покрај тоа што е ефикасно во превенцијата, маслото од црн ким дава добри резултати кај луѓето кои страдаат од алергии и долготрајната употреба доведува до значително намалување на симптомите. Се препорачува луѓето кои се борат со поленска треска да почнат да користат орално масло од црн ким неколку месеци пред периодот на цветање со цел да го подготват телото за високата концентрација на полен во воздухот.

Мајчина душица (Thymus serpyllum)

Освен што се користи како зачин, мајчината душица се користи и за правење етерични масла и чаеви кои се многу ароматични. Чајот од мајчина душица, меѓу другото, ја ублажува кашлицата предизвикана од алергии, астма или бронхитис и благотворно делува на болките во грлото. Одличен е во комбинација со чај од коприва. Инаку, ова диво растение, мало растение со силен, но пријатен мирис, го нарекуваат и баба душица, бабина мајчина душица, буковица, чабрац, ќубриќ, див босилек, мајчина душица, темјан, мајчина душица или крик, а се бере од мај. до септември. Не содржи никакви штетни состојки. Има силни антисептички, антибактериски и антигабични својства, па затоа се користи и за правење креми, лосиони и други производи за нега и лекување на кожата. Може да се користи и за вдишување, релаксација и за лекување на болни зглобови.