МУ ПОСАКУВАШЕ СЕ НАЈЛОШО НА СЕМЕЈСТВОТО НА МИЧА, А СЕГА ВАКА ЗБОРУВА! Хрватот кој беше во ЖЕСТА КАВГА со Синиша го смени мислењето – Сите имаме мани!

Целиот регион беше потресен за смртта на познатиот фудбалер Синиша Михајловиќ , дури и оние кои не беа во добри односи со Миха, иако ги немаше многу, со голема тага ја примија оваа вест.

Неколку недели по смртта на Миха, се огласи поранешниот хрватски фудбалер Игор Штимац , кој имаше долгогодишна караница со Михајловиќ .

Да потсетиме, двајцата се судрија во раните деведесетти, на мечот меѓу Црвена Звезда и Хајдук во познатото финале на Купот Маршал Тито, а ги закопаа секирите пред мечот меѓу орлите и пламените во квалификациите за ЕП 2013 година. првенство.

– Најпрво, извинете. Таков млад човек, успешен спортист, сепак би можел многу да му даде на фудбалското семејство. Освен националност и се заедно, сите имаме маани и грешки што сме ги направиле, сето тоа треба да го оставиме зад себе и да им простиме на оние што ви посакале зло, односно да можеме и ние да ви простиме. Еднаш кажав дека му простив како се однесувал и што направил, но со некои работи, кога ќе повлечеш линија, не можеш секого да наречеш пријател, фин… Можеш да простиш, не да го презираш, но некои работи не дозволуваат таму да се гради пријателство. Тоа дури и не би било легитимно во таа ситуација. Жал ми е, сопругата остана без маж, децата без татко – изјави Игор Штимац во подкастот „Инкубатор“.

За нивната кавга пред две години во интервју за „Газета дело спорт“ проговори и Синиша Михајловиќ .

– Се сеќавам на финалето на Купот на Југославија во 1991 година. Загубивме од Хајдук, гол постигна Ален Бокшиќ. Пред натпреварот, во тунелот што води кон теренот, Хрватот Игор Штимац, мој соиграч од младинската репрезентација, ми вели: „Му се молам на Бога нашите да го убијат твоето семејство во Борово“. Борово е местото на моите родители – изјави во таа прилика Миха.