Надал би можел да испадне од топ 10 за прв пат од 2005 година

0

Дваесет и двократниот грен слем шампион Рафаел Надал, кој моментално е бр. 8 на АТП-листата, следниот понеделник би можел да испадне од топ 10.

Ова ќе се случи ако следните услови се исполнети истовремено: Деветтопласираниот Феликс Оже-Алиасим ќе стигне до полуфиналето во Дубаи; десеттиот на АТП ранг-листата Холгер Рун стигне до полуфиналето во Акапулко; 11-от Хуберт Хуркач стигне до финалето во Дубаи.

Ако еден од овие услови не се исполни, а Надал го пропушти Мастерсот во Индијан Велс, тој и онака најверојатно ќе испадне од топ 10, бидејќи 600 поени од ланското финале нема д аги одбрани.

Шпанецот ниту еднаш не испаднал од топ 10 откако го имаше своето деби таму на 25 април 2005 година.