Надал не му честиташе на Ѓоковиќ, туку го прозва: „Фрустрирачки му е“ 

0

Новак Ѓоковиќ пред една недела ја освои својата 24. Грен слем титула на УС Опен, па оттогаш се чека каква било реакција од неговиот најголем ривал Рафаел Надал.

Тоа го немаше вечерва, кога Надал во интервју за шпански „Мовистар“ зборуваше за познатата трка GOAT и за бројот на најголемите освоени титули, каде што Ѓоковиќ е неспоредлив.

Надал не сакаше да му честита на Новак за огромното достигнување, туку наместо тоа го повика дека се трудел максимално да го достигне рекордот.

Шпанецот дури истакна дека би било огромна фрустрација за Ѓоковиќ доколку тоа не се случи.

„Мислам дека Ѓоковиќ ја живее таа грен слем приказна малку поинтензивно (од мене; од нас другите). За него би било голема фрустрација доколку не го постигне тој рекорд“, рече Надал .

Да потсетиме, Ѓоковиќ во кариерата има 24, Надал 22, а Роџер Федерер 20 грен слемови.

Во споредбите ненадејно се појави Маргарет Курт која во далечни времиња стигна до својот 24-ти трофеј, но нема дилема дека српскиот ас ќе го собори и тој рекорд.

Без многу фрустрации.