НАДАЛ ПРИЗНА: Ѓоковиќ е најдобар! Само Федерер може да го победи

0

Србинот се израмни со Рафаел Надал на вечната листа со 22 грен слем титули.

Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер во светот. Тоа го знаат сите што макар и површно го следат „белиот спорт“, а конечно го призна и Тони Надал . Поранешниот тренер на Рафаел Надал и вујко на Рафа во колумна за „Ел Паис“ објасни зошто српскиот ас е доминантен.

Клучот за резултатите на Новак, според искусниот стратег е неговата сестраност. Тренерот Феликс Огер-Алиасиме го поткрепи ова тврдење со три тези.

1. Ѓоковиќ е најкомплетниот играч на АТП турнејата и таа широчина му овозможува лесно да се прилагоди на сите ривали.

2. Новак е жесток борец кој се бори до исцрпеност и никогаш не се откажува.

3. Тој е неверојатно посветен. Желбата постојано да се подобрува го навела да ја усоврши својата игра во средината на 30-тите години, кога многумина на негова возраст се опаѓаат.

Надал вака го објасни „феноменот Ѓоковиќ“.

– Играта на Новак е несомнено најкомплетна, што му овозможува да игра офанзивно и дефанзивно. Одлучен е и се бори до исцрпеност, а поседува и неверојатна смиреност во моментите кога тензијата е на врвот. има амбиција и желба да продолжи да се подобрува. Доказ за тоа е неговата услуга која во последно време е усовршена. Новак се уште е невозможно да се победи освен ако не си Роџер Федерер – изјави Тони Надал.