НАДАЛ СЕ ОГЛАСИ! ЃОКОВИЌ ИЛИ АЛКАРАЗ? ЗА НЕГО СЕ Е ЈАСНО: „Новак има само еден начин, НЕ СМЕЕ да игра поинаку!“

Цел свет брои часови до стартот на полуфиналето на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ – Карлос Алкараз.

На денот на големиот натпревар на Ролан Гарос, полуфиналето меѓу Новак Ѓоковиќ и Карлос Алкараз . објави поранешниот тренер на Рафаел Надал, неговиот вујко Тони Надал . Тој во својата колумна во „Ел Паис“ рече дека Новак Ѓоковиќ не е блиску до неговата најдобра верзија, но дека како и секогаш е способен и покрај се да се бори за трофеи.

Неговиот борбен дух му овозможува да се прилагоди на секој контекст“, напиша Надал и го даде примерот со четвртфиналето Ѓоковиќ-Хацанов, во кое Србинот почна многу нервозно и непрецизно, а потоа почна да доминира во дуелот. Од друга страна, Алкараз е полн со самодоверба и е во одлична форма, физички и технички. Тоа ме потсетува на супериорноста што Федерер ја покажа од крајот на 2003 година и особено во 2004 година“.

Неговата непобедливост беше толку изразена што моравме да чекаме да дојде нова генерација за Роџер да биде во неволја. Чувствувам дека истото ќе се случи и со Алкараз по некое време“, изјави Тони Надал.

Коментирајќи што ќе се решава во денешното полуфинале, Надал сениор вели дека Шпанецот ќе поставува повеќе прашања. Според него, исходот повеќе ќе зависи од прецизноста и „видивоста“ на тенисерот од Мурсија, а Новак ќе биде тој што ќе треба да бара „дупки“ низ кои ќе се протнат во борбата. Надал смета дека Србинот не може да се изложи на борба еден на еден.

“Ако се обидете да играте агресивно и со голема брзина, ќе се соочите со супериорен противник. И ако одлучите да играте постојано, ќе мора да бидете многу прецизни. Во спротивно, ќе бидете изложени на победниците на Карлос. Во секој случај, никој не треба да го исклучи“.

Секако, не треба да се потенцира за кого ќе навива Надал, бидејќи Новак игра за 23. Грен слем трофеј во Париз и за првото место на „вечната листа“. Во моментов тој и Рафа Надал се изедначени со по 22 големи трофеи.