‘НАДЕЖИТЕ СЕ ПОГРЕБАНИ’ – Ништо од приемот на Шведска во НАТО следниот месец: “Султанот си поигрува со Алијансата и нејзините императиви!“

Надежите дека Шведска може да учествува како полноправна членка на самитот на НАТО во Вилнус на 11. и 12. јули се погребани. 

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, во средата по враќањето од посетата на Азербејџан, како што пренесуваат турските медиуми, изјавил дека нема да прифати членство на Шведска во НАТО. Според него, нордиската земја сè уште не направила доволно за да ги исполни барањата на Турција во борбата против тероризмот. Се шпекулираше дека Анкара можеби ќе го ратификува шведското барање пред самитот, но тоа сега го отфрли „модерниот султан“, наведувајќи дека нема да ја поддржи единствената нордиска земја која не е членка на Алијансата ниту на самитот.

Како што пишуваат тамошните медиуми, турскиот претседател рекол дека на последниот состанок му рекол на Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, дека Шведска мора да ги уништи сите активности на терористичките организации. Станува збор за курдски групи чии членови често бегале од неоправданиот прогон на турскиот репресивен апарат.

Реџеп Таип Ердоган

Тој, исто така, додал дека му наложил на турскиот претставник на средбата што се одржала во средата во Анкара и на која Турција, Шведска, Финска и НАТО разговараа за чекорите што Шведска ги презема досега во исполнувањето на турските барања, да ја дефинира позицијата на овој начин. Така, средбата била однапред осудена на пропаст.

Турција е од несомнена стратешка вредност на Алијансата, но таа е сè повеќе политички попречувачки фактор. Реџеп Таип Ердоган е свесен дека не може да изврши притисок врз САД, кои поради воената соработка со Русија го исфрлија од програмата за новиот борбен авион F-35, но затоа може да ја покаже својата сила на стратешки важното сега и долгорочно прашање за влез на Шведска во Алијансата. Не треба да има сомнеж дека „султанот“ ја ужива оваа позиција кога ќе наметне промена на законот на земја со развиени стандарди на демократија за да ја пушти во НАТО. А потоа не ја пушта оти „терористи протестираат на улица“. Се чуди како се смеат, иако според шведските закони тоа не се терористи. Срамно однесување на членка која е свесна за сопствената важност и затоа си поигрува со Алијансата и нејзините императиви.

Така, Реџеп Таип Ердоган му отвори простор на унгарскиот премиер Виктор Орбан да се однесува храбро, па неговите потчинети ѝ предаваат лекции на Шведска бидејќи „таа не зборуваше добро за унгарската демократија“.

Во исто време продолжуваат подготовките за самитот на кој треба да го дознаеме името на новиот генерален секретар или секретарка. Последниве денови до израз дојде данската премиерка Мете Фредриксен, а по неодамнешната посета на Белата куќа во голем дел од разговорот со печатот го отфрли тоа, негирајќи го нејзиниот интерес за челната позиција во НАТО. Таа не успеа да ги убеди ниту нив ниту полската влада, која веднаш скокна, како што пишува The Wall Street Journal, против нејзината кандидатура. Тие се спротивставуваат, бидејќи Данска не ги достигнала потребните 2% од БДП во одбранбените распределби, но навистина сакаат човек од исток да на чело на Алијансата поради руската закана. 

Во меѓувреме, американскиот претседател Џо Бајден кажа дека нема да му се спротивстави на Британецот, што ги зголеми шансите на Бен Валас, актуелниот министер за одбрана на Велика Британија, кој е заинтересиран до толку што веќе ја објавил својата програма за работа. Влијателните странски медиуми продолжуваат да ја држат во игра Урсула фон дер Лајел, претседателката на Европската комисија, иако таа категорично го одби предлогот, а постојан кандидат е естонската железна дама, премиерката Каја Калас. Џокер би можел да биде заменик-премиерката на КанадаКристиа Фриланд.

Доколку конфликтот биде турбулентен, а САД не застанат цврсто зад ниту еден кандидат, не е исклучено мандатот на Јенс Столтенберг да биде продолжен како што тоа беше случај и претходната година..

Карин Жан-Пјер, портпаролка на Белата куќа, вели дека Јенс Столтенберг направил „фантастична работа“ за зближување на НАТО. И додаде дека Џо Бајден „се уште нема донесено никаква одлука“ за наследникот.