Намирници кои треба да ги имате во фрижидер доколку се обидувате да ослабнете

Доколку се обидувате да ослабете, постојат намирници со кои дополнително треба да го опремите фрижидерот, а се препорачуваат боровинки, ореви, овес, лосос и замрзнат зеленчук.

Да се ​​придржувате до пропишаниот план за слабеење може да биде предизвик особено ако се фокусирате на храната што „не смеете да ја јадете“ или „треба да ја избегнувате“.

Иако секоја стратегија за слабеење може да има свои индивидуализирани целни групи и упатства, корисно е да се фокусирате на храната во која можете да уживате и која може да ви обезбеди соодветни количини на влакна, протеини, антиоксиданси, витамини и многу повеќе.

Кога станува збор за изборот на најдобрата храна која ќе ви помогне да ги постигнете целите за слабеење, еден начин на кој можете да си помогнете е да бидете сигурни дека вашиот фрижидер има неколку клучни намирници, а се препорачуваат следниве:

Боровинки

Еден од најдобрите видови овошје што секогаш треба да го имате во вашиот фрижидер е кутија со вкусни боровинки богати со антиоксиданси.

Боровинките се супер здрави, заситувачки и разноврсни. Тие се нискокалорични и содржат многу влакна, па се чувствувате сити. Можете да уживате во нив без адитиви или со јогурт; замрзнете ги и уживајте во нив како уживање; или дури и печете ги во микробранова минута за топол вкус на пита со слатки бобинки.

Ако откриете дека не можете да изедете цел пакет боровинки пред да се расипат, обидете се наместо тоа да купите кеса со замрзнати бобинки.

Овес или овесна каша

Имајќи кутија овес во оставата може да помогне во оние утра кога ви треба дополнително зголемување на влакна, особено затоа што зголемувањето на внесот на влакна е поврзано со поголемо губење на тежината.

Овесната каша е здрава и исполнета опција за појадок и потребни се само неколку минути за да се подготви. Можете да додадете различни овошја, млеко или вода и посипете со јаткасти плодови или семки.

Ореви

Оревите се неверојатно заситена храна, благодарение на нивната комбинација од протеини, влакна и здрави масти. Вклучувањето на заситена храна во вашата исхрана потенцијално може да ви помогне да јадете помалку и на крајот да изгубите тежина.

Всушност, познато е дека оревите имаат неверојатно високи концентрации на омега-3 масни киселини кои не само што се поврзани со губење на тежината, туку можат да помогнат и за подобрување на здравјето на срцето кога се користат како замена за нездравите масти.

Разновиден замрзнат зеленчук

Замрзнатиот зеленчук е одлично средство за залихи затоа што не треба да се грижите дали ќе го јадете целиот пред да се влоши.

Можете да го изберете вашиот омилен индивидуален зеленчук или да додадете разновидност во вашата чинија со купување кесичка со мешан зеленчук. Во секој случај, сите видови на зеленчук се одлични за слабеење бидејќи се нискокалорични, а во исто време полно влакна и антиоксиданси.

Лосос

Ако сте љубител на морска храна, добро би ви дошло ако ја појачате вашата залиха од лосос. Без разлика дали консумирате замрзнато или свежо, здравствените придобивки поврзани со лососот може да се покажат како корисни за вашата исхрана додека напредувате кон вашите цели за слабеење.

Лососот е преполн со омега-3 масни киселини, кои се поврзани со промовирање на ситост и губење на тежината. Оваа риба содржи и протеини, кои исто така нудат фактор на ситост.