Нападите врз руските бази во Мариупол отвораат прашања за новото оружје на Украина со долг дострел: „Не чека пекол!“

Веќе втора ноќ по ред, градот Мариупол, кој минатиот мај беше окупиран од Русија, го тресат експлозии. Бидејќи Мариупол е надвор од дострелот на украинската артилерија, се поставува прашањето дали Украинците почнале да користат нов тип на оружје за напад, дали тоа било пристигнато од Запад или тие самите го произвеле.

„Се слушнаа експлозии во областа Калмиус“, објави во средата вечерта Телеграм каналот на градскиот совет на Мариупол. Во меѓувреме, по 22 часот биле пријавени две експлозии во реонот на електраната. Овие најнови напади уследија по ракетниот истрел во текот на ноќта од вторник кон среда, кога се слушнаа 11 експлозии. Се споменува дека биле погодени две области каде се концентрирани руските сили.

„Потврдуваме и уништување на две складишта за гориво во базите на окупаторите во областа Калмиус“, се наведува на Телеграм каналот на советникот на градоначалникот на Мариупол, Петар Андријушченко. Украински Укринформ објави дека биле погодени и руско складиште за муниција на аеродромот, како и руска база во познатата фабрика за железо и челик Азовстал. Експлозии се регистрирани и во близина на населбата Талакивка. На видеата кои се појавија на социјалните мрежи може да се види дека над Мариупол е активирана руска воздушна одбрана.

Локалните телеграмски канали не прецизираат кое оружје е употребено за да се погодат целите, кои се оддалечени околу 80 километри од најблиските украински сили. Познато е дека наведуваната муниција истрелана од Химарс и повеќецевниот ракетен фрлач МЛРС што го имаат Украинците можат прецизно да погодат цели до максимум 70 километри. Затоа се шпекулира дека Мариупољ бил мета на HIMARS, но со нова муниција со поголем дострел. Еден ден пред овој напад, рускиот блогер Рајбар на својот канал Телеграм тврдеше дека „барем еден“ екипаж на украинскиот HIMARS во градот Богатир во областа Доњецк добил нови бомби GLSDB. На почетокот на февруари, Пентагон официјално потврди дека ќе го испрати системот на Боинг ГЛСДБ (бомба со мал дијаметар) на Боинг. GLSDB има домет од околу 150 километри, што е околу двапати поголем дострел од стандардните ракети што Украинците досега ги добиваа за HIMARS и МЛРС. Со овие сателитски наведувани ракети, Украинците можат да стигнат и до руските бази во окупираниот Крим.

Некои украински портали, пак, не ја исклучуваат можноста Мариупол да бил цел на оружје од домашно производство и дека станува збор за повеќецевен фрлач Вилка-М со наведувани проектили (базиран на советскиот систем Вихор) кој има дострел до 130 километри.

„Без оглед на тоа кое оружје го погоди Мариупол, многу е значаен фактот што тој сега станува мета, по неколкумесечна руска окупација“, наведува воениот портал The War Zone.

Нападот на целите во Мариупол го шокираше и рускиот блогер Иван Утенков, кој рече дека е изненаден од експлозиите, за кои претпоставува дека биле предизвикани од „некоја нова муниција“.

„Непријателот дефинитивно почна нешто и следните денови ќе бидат пекол во таа област“, ​​рече тој.

Украина не ги крие своите планови да започне офанзива кон Крим, што би имало дополнителен ефект на отсекување на руските сили сега во Донбас од полуостровот. За да го ослободи Крим, Украина мора прво да го направи неодржлив за руската армија, морнарица и воздухопловни сили на полуостровот.

„Ова значи да се започне со изолација со прецизен удар на долг дострел против единствените две копнени линии за комуникација што ја поврзуваат со Русија – мостот Керч, кој веќе е сериозно оштетен – и т.н. копнен мост што го поврзува Крим со Русија преку Мариупол и Мелитопол долж брегот на Азовското Море. Целта дека транспортната инфраструктура ќе започне да го изолира Крим од снабдување или движење, рече Бен Хоџис, пензиониран генерал-полковник кој командуваше со американските копнени сили во Европа, за порталот The War Zone.