НАПАДНАТА АВИО БАЗА ОД КАДЕ СУ-25 ПОЛЕТУВААТ ВО БИТКА ЗА БАХМУТ: Есетра го погоди аеродромот Џејск! Борбени операции за противвоздушна одбрана

0

Украина лансираше две стратешки беспилотни летала Ту-141 Стриж за напад на аеродромот Јејск на брегот на Азовското Море во Краснодарската област.

Тоа е четврти напад врз руската воена и цивилно-стратешка инфраструктура тој ден, кој започна со синхронизиран напад на Белгород и Тупас, кој исто така беше нападнат од модифициран стратешки дрон ТУ-141 Стриж.

Уште еден дрон се урна во московскиот регион, на 120 километри од центарот на Москва и 100 метри од бензинската пумпа на Газпром. На целиот сомнеж треба да се додаде и затворањето на аеродромот во Санкт Петербург поради наводното овчо гнездо, додека некои видеа укажуваат на присуство на непознат дрон.

Во базата Јеиск беа лансирани две беспилотни летала, од кои едната беше соборена од противвоздушна одбрана, а другата погоди една од зградите на самиот аеродром што ја користи руската морнарица, односно воздухопловните сили на Црното Море.

Според информациите кои беа строго соопштени, уништена е една зграда во близина на пистата на аеродромот. Инаку, на овој аеродром се сместени борбени авиони СУ-34 и Су-25, кои во последниот месец учествуваат во борбената операција над Донбас, пред се над Бахмут.