Направете природни таблети за миење садови! Ќе се ослободите од индустриските хемикалии, а чиниите ќе бидат посветли од било кога

Ако користите машина за миење садови, можете да направите таблети за миење садови од сок од лимон, сода бикарбона и уште неколку состојки.

Кога станува збор за миење садови, нема сомнеж дека машината е голема помош и заштедува време. Сепак, многу луѓе не сакаат да користат таблети купени во продавница, претпочитајќи да се одлучат за природни сорти.

На фејсбук профилот посветен на водење домаќинство, наидовме на рецепт за кој многу жени велат дека е многу ефикасен.

За 18 таблети ќе ви требаат:

  • 100 гр маточина, 100 гр сода бикарбона, сок од еден лимон, 100 гр сол, калапи за мраз.

Подготовка:

Измешајте ги состојките за да добиете смеса, а потоа распоредете ги во калапи за мраз. Оставете во фрижидер да се стегне и употребете по потреба.