„Направив шест ампутации во една ноќ“: Доктор од Лондон се сеќава на ужасите што ги гледал 43 дена во Газа

0

Британско-палестинскиот хирург професор Гасан Абу Ситах го раскажа своето искуство во „срцето на борбите“ во Газа, каде што рече дека бил принуден да изврши ампутации на шест деца во една ноќ.

Тој, наводно, пристигнал во Газа само два дена по нападите на Хамас врз Израел и работел во болниците Ал-Шифа и Ал-Ахли, лекувајќи ги жртвите од интензивното гранатирање и копнените операции, во кои се проценува дека досега загинале 14.800 луѓе.

Абу Ситах рече дека за време на неговиот престој таму, на 900 деца им биле ампутирани екстремитетите од почетокот на војната.

Тој раскажа една конкретна вечер кога извршил ампутации на шест деца, откривајќи дека повеќето од неговите операции биле врз жртви на ракети испукани од Израелците.

„На четвртиот или петтиот ден од воената кампања на Израел, половина од мојот оперативен список, кој беше околу десет до дванаесет случаи секој ден, беа деца“, рече тој.

За време на неговото време во Газа, професорот обезбедуваше редовни ажурирања, со детали за колапсот на здравствениот систем на територијата.

Тој смета дека целта на војната е етничко чистење на Газа.

А Абу-Ситах сега се врати во Лондон и ја изрази својата подготвеност да даде докази за „геноцидни“ злосторства под истрага на Скотланд Јард.

Тој рече дека израелските сили користеле муниција со бел фосфор, кои се забранети во војна според меѓународното право, бидејќи ги препознал карактеристичните изгореници од кога лекувал жртви во војната Израел-Газа во 2009 година.

Затоа тој бара британската влада да инсистира да дозволи медицински персонал да влезе во Газа и да преземе детална истрага за можни воени злосторства од страна на Израел.

Во видеото прикажано на новинарите, создадено од него, тој ги покажа последиците од нападите врз болниците во Газа, каде што може да се видат слики кои го илустрираат уништувањето и страдањето на населението.

Тој сподели и снимка од подземните тунели на болницата, за кои вели дека ги користеле терористите на Хамас.