Наставничката херој го спречила масакрот во училиштето: На ученикот му го грабнала ножот од рака и го држеле додека не дојде полицијата

Наставничката Дарел Кембл спречи масакр во училиште во Велика Британија откако украде нож од тинејџерка која избоде двајца учителки и една ученичка.

Еден од очевидците рекол дека наставничката го држела разбеснетиот ученик додека не дојде полицијата.

Повредените двајца наставнички не се во животна опасност.

Наставниците се повредени додека се обидувале да и’ помогнат на девојче кое било прободено во стомакот од тинејџерка.

Кога полицијата пристигнала во училиштето, девојчето било уапсено и е во притвор. Таа се товари за обид за убиство.

„Сите трчаа, насекаде се слушаа врисоци. Сите викаа дека девојка со нож во рацете шета низ училиштето“, изјавил еден од учениците на училиштето.Напад на училиште во Велика Британија

Таа потоа додала дека во тој момент дошла учителката Дарел и го задржала девојчето.

За среќа, таа не е повредена во инцидентот.

Да потсетиме, полицијата претходно денеска потврди дека во нападот во училиштето биле повредени двајца професори и еден ученик, а осомничениот за нападот веднаш бил уапсен.

За време на полициската акција важеше црвен аларм, а учениците беа затворени во училниците неколку часа за да спречат некој друг да биде повреден.

Кога им било дозволено да ги напуштат училниците, пред училиштето ги чекале преплашени родители.

Видеата кои кружат на социјалните мрежи покажуваат како преплашени ученици ја прескокнуваат оградата во училишниот двор и во неверување бегаат.

Истрагата е во тек, а мотивите за нападот сè уште не се познати.