Натпревар од висок ризик во Скопје: Кој владее во главниот град?

Најголемото градско дерби во Македонија е на дневен ред, но екипите се во различни ситуации…

Второто големо градско дерби меѓу Шкупи и Вардар ќе се одигра неделава ( 13.00 часот ). Втората битка за главниот град на Македонија ќе се одржи на стадионот „Чаир“, во натпревар од висок ризик, веројатно без присуство на две навивачки групи поради можност за инциденти.

Поинаква е ситуацијата меѓу Шкупи и Вардар оваа сезона. Вардар се бори за опстанок, додека Шкупи игра за титулата. Црвено-црниот тим, предводен од тренерот Александар Васоски, годинава направи пробив во борбата за прволигашкиот статус со победа на два меча по ред, победувајќи ги градските ривали Македонија Ѓорче Петров (1:0) и Работнички (1:0). ). За краток временски интервал следува дуел со најголемиот градски противник.

Чаирски Шкупи е веќе мобилизиран и цела недела го чека овој дуел. Тимот предводен од Босанецот Младен Жижовиќ е на добар пат барем според резултатите, а желбата е да се врати титулата на витрините, по онаа во сезоната 2021/2022, која беше прва за клубот под ова име, а петти во историјата на претходникот на Слога Југомагнат.

Голем проблем за Вардар во градското дерби ќе биде отсуството на капитенот Дарко Мицевски , кој постигна гол против Работнички, но се повреди на тој меч. Тренерот Васоски одигра тактички на последниот меч на гостински терен против Струга (0:4) и штедеше сили и го искомбинираше составот. Шкупи, за разлика од Вардар, има долг и квалитетен ростер, нема проблеми со повредени играчи, а е и во добар момент бидејќи нема пораз 15 натпревари по ред во сите натпреварувања. Единствениот неуспех сезонава Чаирчани го доживеаја во август кога загубија од Работнички и оттогаш имаат десет победи и пет нерешени.

Ова ќе биде и натпревар на најдобрата одбрана против најнеефикасниот напад во лигата. Шкупи на 12 натпревари прими само осум гола, а Вардар само осум.

Вардар и Шкупи веќе еднаш играа сезонава. Во првиот натпревар фаворитот победи, но на тежок начин, со голот на Нилтиња на крајот од мечот. Последните пет натпревари меѓу градските ривали се без многу голови, бидејќи границата од два гола никогаш не е надмината. Чаир е секогаш тежок и жежок терен, па извесно е дека најтрофејниот македонски тим ќе има непријатно гостување.

Покрај градското дерби, на крајот од колото во Македонија ја очекува уште еден голем натпревар меѓу шампионот Струга и големиот ривал Шкендија.