НАШМИНКАНА ЗА ВОЈНА СО РУСИЈА: Нов скандал на германската министерка, во 2022 година дала 300.000 евра државни пари за козметика и фотограф

0

Германските медиуми објавија дека министерката за надворешни работи Аналена Бербок дала огромна сума државни пари за шминка и фотографи во текот на 2022 година.

Според германската телевизија НТВ , Бербок лани на државен трошок потрошил 136.552,50 евра за пудра, шминка и стајлинг, што е рекорд. Бербок дури вработува и стилист кој добива месечен хонорар од 7.500 евра.

Во МНР сумата за шминкерот ја објаснуваат со бројни средби и патувања.

Објавувањето на овие убоди предизвика големо внимание во германските медиуми, а угледот на министерот е во опаѓање, особено кога се дозна дека лани за фотографирање на министерот биле издвоени 178.764,66 евра.

Аналена Бурбок предизвика голем дипломатски скандал кога во говорот во Советот на Европа, неколку часа по одлуката за испраќање германски тенкови, пред камерите изјави дека Европа води војна против Русија.

Тоа предизвика гнев кај канцеларката Олаф Шолц, а веќе има бројни барања за нејзино разрешување.

Новиот скандал открива дека министерот за надворешни работи и канцеларката долго време се караат, а мислењата на Шолц и Бербок се многу различни, од испораката на оружје во Украина, до влезот на Кинезите во пристаништето Хамбург, до новата безбедносна стратегија. “

Бербок го клевети Шолц во задниот дел на Берлин како непостојана личност која одолговлекува со одлуките, а таа сега е разоткриена како суетна самопромоторка.