Највисокиот маж на светот се разведува од чудна причина – Турчинот оди на светска турнеја за да ја најде жената од соништата

Султан Косен е највисокиот човек на светот со неверојатни 2,5 метри висок – но тоа не го спречи во јавниот живот, кој беше полн со патувања.

Гигантот на светот посетил повеќе од 120 земји и продолжува да ужива статус на славна личност додека работи како фармер, циркузант и почесен амбасадор на Турција.

41-годишниот маж е толку висок благодарение на таканаречениот хипофизен гигантизам, кој предизвикува неговото тело постојано да произведува хормони за раст, пренесува Telegraph.

Тој е еден од само десетте луѓе кои некогаш достигнале 2,5 метри и го доби Гинисовиот рекорд за највисок жив човек во 2009 година, пренесува Dailymail.

Оттогаш Косен се појави покрај најмалата жена на светот, Џиоти Амге, За прв пат се сретнала во египетските пирамиди пред шест години, пред повторно да се обединат во Калифорнија.

Косен почнал да расте на 10 години, а во 2009 година бил највисокиот човек на светот. Конечно престана да расте во 2011 година, според лекарите.

На неговата прва посета на Велика Британија во септември 2009 година, тој рече дека се надева дека славата ќе му го промени животот и ќе му помогне да најде жена.

„Навистина е тешко да се најде девојка Обично се плашат од мене. Се надевам дека сега кога сум познат ќе можам да запознаам многу девојки. Мојот сон е да се оженам“, рече тој.

Всушност, неговиот сон се оствари кога се ожени со Сиријката Мерве Дибо во 2013 година, кога таа имаше 20 години.

Мерве тогаш изјави дека „на почетокот луѓето ми велеа да не се мажам за него, но јас се заљубив во неговото срце, а не во неговата висина“.

Но, парот се разведе во 2021 година, бидејќи Косен зборуваше само турски, а невестата зборуваше арапски, а сега сопругот повторно го започна своето патување во потрага по жена која би го направила татко.

Тој во моментов е во САД и вели дека ќе ја продолжи патувачката турнеја, не кажувајќи дали висината му прави проблеми во јавниот превоз.

Покрај тоа што патувал во потрага по љубов, Косен како дел од циркуска трупа го обиколил Индискиот Океан, каде што за секоја фотографија што ја правел со обичните луѓе добивал по десет долари. Имаше и готвачка емисија во Романија.