НАЈГОЛЕМАТА ПРИВАТНА ЈАХТА ВПЛОВИ ВО ХРВАТСКА: Само 300 среќници можат да се качат, а секој мора да исполни КЛУЧЕН УСЛОВ (ВИДЕО)

0

Луксузниот брод „Свет“ заплови во Шибеник!

На бродот има околу 300 патници кои се и сопственици на бродот. Тие престојуваат во 165 луксузни резиденции, од кои некои се големи и по 300 метри квадратни. Имаат и театар, базени, тениски терени…

На екипажот на бродот му требаше само половина час да заплови во Шибеник и веднаш да го привлече вниманието на цела Хрватска . Импресивниот брод долг 200 метри изгледа како повеќето други бродови за крстарење кои можат да превезуваат до 2.500 патници, но само околу 300 среќници со исклучително длабоки џебови можат да се качат.

„Свет“ е најголемата приватна станбена јахта. Грдосија нема кабини, туку луксузни апартмани кои се во сопственост на патници, најчесто за една година.

– Екипажот е меѓународен. Патниците се претежно американски државјани, има и Австралијци, а екипажот го сочинуваат луѓе од различни земји, од Филипини до Грција и од Хрватска до Мексико. Луѓето кои патуваат на тој брод се побогати, но не и се познати на јавноста. Нема познати личности. Тие се едноставно бизнисмени и индустријалци кои уживаат во животот. Кога не се на бродот, испраќаат пријатели или роднини да уживаат во луксузните апартмани. Секој избира како и кога да остане на овој уникатен брод што плови под знамето на Бахамите – објаснил поморскиот агент Милан Грујиќ од Шибеник.

Во описот на бродот стои дека има 165 резиденции. Секоја има три соби и може посебно да се уреди според вкусот на сопственикот. Становите се од 150 до 300 квадрати, но има и помали од само 30 квадрати. Бродот има 12 палуби на кои патниците престојуваат во просек од три до четири месеци годишно.

За да се качите на суперлуксузна јахта, навистина мора да копате длабоко во џебовите, но важно е и колку длабоки се вашите џебови. За да станете сопственик на еден од становите треба да имате помеѓу 825.000 и седум милиони долари, но пред да ја платите сметката треба да докажете дека сте „тешки“ најмалку пет милиони долари.

Патниците кои се качуваат може да избираат од четири ресторани, три барови, театар, библиотека и можат да се релаксираат во фитнес центарот, базените и тениските терени. Вечерта е загарантирано убаво време со забавувачи, комичари и џез уметници. За никој да не се досадува, на бродот има различни курсеви, од сликање до фотографија. Можете исто така да потрошите пари во бутикот или казиното на бродот.