НАЈГОЛЕМИОТ КРИТИЧАР НА ВЛАДИМИР ПУТИН ИСЧЕЗНА – Шест дена се трага по Алексеј Навални, адвокатите загрижени: “Не е во казнена колонија…“

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални е преместен од казнената колонија ИК-6 во Владимирската област, источно од Москва, и неговата моментална локација е непозната, изјавија неговите поддржувачи и сојузници во понеделникот.

Адвокатите на Алексеј Навални во понеделникот изјавија дека изгубиле контакт со затворениот руски опозициски лидер, за кој последен пат беше познато дека бил затворен во казнената колонија ИК-6 источно од Москва.

Во август, Алексеј Навални беше осуден на 19 години затвор, откако беше прогласен за виновен за создавање екстремистичка заедница, финансирање екстремистички активности и многу други злосторства. Тој веќе одлежа 11 и пол години во затвор со максимална безбедност за измама и други обвиненија кои тој ги негира.

Поддржувачите на Алексеј Навални тврдат дека неговото апсење и затворање се политички мотивиран обид да се задуши неговата критика кон претседателот на РусиајВладимир Путин.

Адвокатите направиле неколку обиди да добијат пристап до две казнени колонии во близина на Москва каде што се верува дека престојувал Алексеј Навални, кој имал сериозни здравствени проблеми, објави портпаролката на Алексеј НавалниКира Јармиш, во понеделникот на социјалната мрежа X (Твитер). Тие биле информирани дека 47-годишниот не е во казнените колонии ИК-6 и ИК-7, додаде Кира Јармиш и нагласи дека се одбиваат да дознаат каде го однеле.

Во петокот и во текот на денешниот ден ниту ИК-6 ниту ИК-7 не им одговориле на адвокатите“, објави Кира Јармиш, додавајќи дека Алексеј Навални се води за исчезнат веќе шест дена.

Соработниците на Алексеј Навални веќе извесно време се подготвуваат за негов можен трансфер во колонија со построг режим.

Самиот процес на преместување на затвореник низ огромната територија на Русија може да потрае со недели, а во меѓувреме, роднините и семејството не можат да добијат информации за тоа каде се наоѓа и каква е состојбата на лицето додека не пристигнат на својата дестинација.

Неговиот соработник Љубов Собол за медиумската агенција Reuters минатата недела изјави дека неговите поддржувачи стравуваат дека тој ќе биде преместен во нова затворска колонија и дека „тајмингот“ е поврзан со почетокот на претседателската изборна кампања во која Владимир Путин ќе бара уште еден шестгодишен мандат.

Толку се плашат од Алексеј Навални, човек кој е во затвор, човек чие право на кореспонденција е ограничено, не смее да се гледа со членовите на семејството и слично, што решија да го отстранат што подалеку од светот во моментот кога Владимир Путин ќе оди на уште еден мандат за кој, не дај Боже, не би дал изјава ништо“, вели потпаролката на Алексеј Навални.