Најдобрата салата од цвекло е готова за 15 минути: Освен што е многу здрава, овие состојки даваат уште подобар вкус (РЕЦЕПТ)

Ако сакате да јадете цвекло, искористете ги предностите додека сè уште е во сезона и пробајте ги овие 2 начини да го подготвите.

Цвеклото има малку калории и е богато со витамини и минерали. Често се јаде во зима, но на пазарите може да се најде и младо цвекло на почетокот на пролетта. Македонците најмногу го користат за салати, но има и такви кои цедат сок од него. Многу е здраво и има одличен вкус. Готвењето цвекло е малку подолг процес, а прочитајте како да го сварите за 15 минути.

репка

Единствената лоша страна е што има малку непријатен мирис, што можете да го решите со ставање парче леб во тавата. Салатата со цвекло зачинета со ким и лук е одлична како прилог со месо, а сега ви предлагаме уште 2 одлични рецепти за нејзина подготовка.

Пржење

Најпрво сварете го цвеклото, а потоа излупете го и исечете го по ваша желба. Потоа во тава загрејте малку масло, па додадете го цвеклото и пропржете додека не порумени. На крај зачинете го по вкус и послужете.

Кисели краставички

Најпрво сварете го цвеклото, а потоа излупете го и исечете го по ваша желба. Направете маринада во сад со цедење сок од лимон со лажица шеќер. Додадете го цвеклото и оставете го во фрижидер да се маринира неколку часа.