Најдобрата храна за на плажа: Нутриционист открива што да јадете на +30 степени

Летото е во полн ек, сонцето не тера во сенка, а вистинско време е за плажа. Без разлика дали сте некаде на море или на некоја од градските плажи низ земјата, дали некогаш сте се запрашале која е вистинската храна на плажа?

– Без разлика дали има вода за пиење каде одите на капење или не, задолжително понесете со себе течности (вода, чај, кафе, лимонада …), бидејќи секогаш ќе бидете повеќе жедни отколку гладни. Термос шише (или две) е најдоброто решение ако сакате топло кафе или ладен пијалок. Топлите денови над 35°C под сенка не обесхрабруваат да печеме на скара, па зошто да не донесеме нешто веќе подготвено или нешто што може да се јаде сирово? Храната за плажа мора да се чува на 40°C – вели Јасна Вујичиќ, виш диететичар-нутриционист и дава неколку предлози.

Салатите се секогаш добар избор

Летото е идеално за комбинирање на разни зеленчуци и коскесто овошје, па дефинитивно можете да уживате во разни салати, под услов секако да не се лесно расипливи како руските. Значи, без месо, мајонез, павлака и сирење. Наместо тоа, пробајте нешто како салата од рендани сурови моркови, рендана зелка, слатка пченка и индиски ореви со малку маслиново масло. Можете да користите и нешто друго, на пример домат со краставица, листови бадем и рукола со маслиново масло. Оставете ја вашата фантазија да се разбуди.

Здрави грицки – бадеми, ореви, лешници

Иако можете да ги користите во салати, јаткастите плодови се многу богати со енергија и брзо ја надоместуваат изгубената енергија на плажа. Изберете бадеми , ореви, лешници, печен наут и, повнимателно, индиски ореви и бразилски ореви. Пуканките се одлични и често можете да ги купите токму на плажа, само не претерувајте со солта. Семките од сончоглед или тиква се исто така одлична храна на плажа и нутритивно многу повредни од индустриските чипсови и флипс.

Јасна Вујичиќ, виш диететичар-нутриционист

Варена пченка

Летото е идеално и за варена пченка , а лесно можете да го најдете кај продавачите на плажа. Ако не сте сигурни, можете да го готвите дома, а може да трае цел ден, обично ако е во водата во која се готви. И тука не претерувајте со сол.

Житарици со долготрајно млеко

Житариците се многу корисни како јадење за на плажа (мусли, снегулки…), бидејќи брзо се подготвуваат и не се расипуваат. Долготрајното млеко нема да се расипе на 35 степени и погоре. Промешајте ги половина час пред јадење, за житариците да бидат темелно натопени. На сето тоа можете да додадете суво грозје или некое друго сушено овошје, како и какао и кокос.

Овошје

Ништо не го оживува телото на сонце како вкусна овошна закуска. Изберете лубеница, праски, кајсии, капини, малини, боровинки и сите сезонски овошја што можете да ги најдете на блискиот пазар. Ставете ги во пренослив фрижидер во пластичен сад кој можете да го затворите. Овошјето не го сечете со нож, но доколку е потребен нож, понесете го со себе.

Ако цедите овошје дома и сакате да однесете свеж домашен сок или смути на плажа, запомнете дека најдобро е да ги пиете свежо цедено или бланширано. Ако донесете сокови (смути), тие може да мирисаат на алкохол по неколку часа на висока температура.

Сендвичи

Можете да ги направите од помалку расиплива храна која може да издржи високи температури. Подгответе ги пред да одите на плажа и завиткајте ги во алуминиумска фолија, која потоа ја завиткате во салфетка и ја ставате во пластична кеса. На тој начин, ќе имате салфетка со која ќе се избришете потоа.

Пример – интегрална кифла со сечкана сува пршута, прстени од домати, семки од сончоглед и лист сирење и малку сенф. Ако имате исечен леб, од него можете да направите сендвич, но по можност интегрален или мешан ‘ржан леб.

За сендвичи може да се земат предвид сите видови храна, освен разни пици со шунка и други суви колбаси и виршли, павлака, мајонез, крем и преработени сирења, путер, маргарин, павлака, хумус , односно се што може да се расипе или стопи.

Со сето горенаведено, треба да избегнувате алкохол, газирани пијалоци, брза храна: хамбургери, палачинки, безалкохолни пијалоци, крофни, сок, чипс, флипс и други индустриски производи.