НАЈДОБРИОТ НАЧИН ДА СЕ ЗАСЛАДИТЕ! Овој рецепт го сакаше цела Југославија, а потребни ви се само 4 состојки (ВИДЕО)

0

Кога сакате нешто слатко, а немате многу време или намирници во куќата, овој десерт од јаболка е секогаш добро решение. Малку личат на тухафи, но се полнат со шеќер и се посипуваат со цимет. Се посипуваат со шеќер во прав, а рецептот е едноставен и практичен, па затоа е добро решение кога имате ненајавени гости.

  • 4 кисела јаболка
  • 4 лажички шеќер
  • 1/4 лажичка цимет x 4
  • шеќер во прав за посипување

Рецепт за полнети јаболка попрскани со шеќер

Исечете ги врвовите на јаболката (но не ги фрлајте), потоа отстранете ги семките и делот околу нив. Во секое јаболко поединечно ставете по една лажичка шеќер, а одозгора посипете малку цимет. Затворете ги јаболката со исечените врвови. Печете на 180°C околу 40 минути. Јаболката посипете ги со шеќер во прав.