НАЈМАЛКУ 85 ЛУЃЕ ЗАГИНАА ВО СТАМПЕДО! Инцидентот се случил кога стотици луѓе се собрале да добијат финансиска помош (ФОТОГРАФИИ)

Најмалку 85 лица загинаа, а неколку стотици луѓе се повредени во стампедо што се случи во главниот град на Јемен , Сана, за време на настан на кој се делеше финансиска помош .

Стампедото се случило во средата во стариот дел на градот во центарот на Сана, каде стотици луѓе се собрале за да добијат помош што ја дистрибуирале трговците, соопшти Министерството за внатрешни работи на Јемен, пишува Гардијан .

Јемен, стампедо

Портпаролот на министерството ја обвини за катастрофата „случајна распределба“ на средства без координација со локалните власти.

„Најмалку 85 лица загинаа, а 322 лица се повредени“, рече претставникот на Хутите.

Трагедијата што ја погоди најсиромашната земја на Арапскиот Полуостров се случи неколку дена пред муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, кој го означува крајот на светиот месец Рамазан .

Очевидци рекоа дека вооружените Хути пукале во воздух во обид да ја контролираат толпата, очигледно удирајќи во електрична жица и ја предизвикале експлозијата. Ова предизвика паника и луѓето почнаа да бегаат, велат тие.

Министерството за внатрешни работи на Хутите соопшти дека уапсило двајца организатори и дека истрагата е во тек.

Инаку, граѓанската војна избувна во Јемен во 2014 година, кога бунтовниците Хути поддржани од Иран ја зазедоа Сана, што ја натера коалицијата предводена од Саудиска Арабија да интервенира следната година за да ја поддржи меѓународно признатата влада.

Борбите значително се намалија по минатогодишниот шестмесечен прекин на огнот со посредство на ОН, дури и откако истече во октомври. Но, војната го предизвика она што Обединетите нации го опишуваат како една од најлошите хуманитарни трагедии во светот.

Според ОН, повеќе од две третини од населението живее под прагот на сиромаштија, вклучително и владини службеници во областите контролирани од Хути, на кои со години не им се исплаќаат платите на државните службеници. Според податоците на ОН, на над 21,7 милиони луѓе, или две третини од земјата, им е потребна хуманитарна помош.