Најстариот фудбалер на светот, 55-годишниот Казујоши Миура, се префрла во Португалија

– Најстариот фудбалер на светот, Казујоши Миура, се префрли во португалски клуб од пониската лига, неколку недели пред неговиот 56-ти роденден, јавува Анадолу.

Јапонскиот фудбалски клуб Јокохама Јокохама соопшти дека Миура (55) му се приклучил на Оливеиренсе на позајмица.

Јапонскиот напаѓач претходно изјави дека планира активно да игра до својата 60-та година.

Миура се врати во Европа од Јапонија во 1999 година кога беше земен од Динамо Загреб.

Тој има освоено титули во Јапонија и Хрватска.

Миура играше за јапонската репрезентација во периодот меѓу 1990 и 2000 година и постигна 55 гола во 89 меѓународни натпревари.

Тој на 26 февруари ќе наполни 56 години.