На гробот со децении пишувало „НЕПОЗНАТО ЛИЦЕ“: По 45 години откриен идентитетот на жената, едно останува мистерија (ФОТО)

0

По 45 години, благодарение на напредокот на ДНК технологијата, откриен е идентитетот на жената која беше пронајдена мртва во 1978 година во американската држава Масачусетс.

Патриша Ен Такер, тогаш имала 28години, со децении беше позната само како Девојката Гранби, по малиот град во кој беше пронајдено нејзиното тело.

Експертите успеале да ја идентификуваат Такер користејќи примероци од ДНК од нејзиниот син, кој имал пет години кога исчезнала.

По нејзината смрт, нејзиното тело било погребано во гроб над кој со децении стоел натписот „Непознато лице“.

„Ви благодарам што не се откажавте. По 44 години, барем имам некои одговори“, рекол нејзиниот син Метју Дејл, а пренесува Би-би-си.

Телото на Ен Такер беше пронајдено закопано под лисја на пат во градот Гранби на 15 ноември 1978 година. Таа беше застрелана во храм и нејзината смрт беше прогласена за убиство.

Обдукцијата утврдила дека таа била убиена неколку месеци пред да биде пронајдено телото и дека во моментот на смртта имала меѓу 19 и 27 години. Но, нејзиниот идентитет остана мистерија.

Пред околу две години, властите го добиле нејзиниот ДНК-профил преку форензичка лабораторија и идентификувале жена во Мериленд, која најверојатно била поврзана со неа.

Нејзиниот сопруг не пријавил дека е исчезната

Роднина и’ кажала на полицијата дека нејзината тетка исчезнала во 1970-тите и и’ ги дала на полицијата имињата на двајца од нејзините синови. Еден од нив, Метју Дејл, потврдил на полицијата дека неговата мајка Патриша Такер исчезнала во 1978 година. Споредбата на неговата ДНК со ДНК на пронајденото тело резултираше со 100% совпаѓање.

„Иако сме задоволни што конечно дознавме која навистина била девојката Гранби, истрагата не е завршена. Треба да го најдеме нејзиниот убиец“, рече окружниот обвинител Стивен Гањ.

Инспекторите откриле дека Такер во тоа време бил во брак со Џералд Колман, но тој никогаш не пријавил дека исчезнала. Колман беше осуден за силување и напад во 1995 година, а почина во затвор во 1996 година.