На првиот ден од Самитот на Г7 се зборуваше за Газа – ИД ги интензивираше нападите во Рафах

Израелски тенкови влегоа во западниот дел на Рафах во четвртокот, бидејќи тој дел веќе се соочуваше со интензивни напади од хеликоптери, беспилотни летала и артилерија, во она што жителите го опишаа како едно од најлошите бомбардирања во областа досега.

Нападот врз Рафах досега раселуваше повеќе од милион Палестинци кои се кријат таму, принудувајќи ги да се населат во области со мал или никаков пристап до храна, вода или безбедно засолниште. ОН предупредија дека повеќе од еден милион луѓе се очекува „да се соочат со смрт или глад до средината на јули“.

Џо Бајден предупреди дека ќе ја прекине испораката на американско оружје доколку Израел продолжи со нападот врз Рафах, делумно поради недостатокот на соодветен хуманитарен план за сите цивили кои би биле раселени, но израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и воениот кабинет што го започнаа и онака нападот пред повеќе од еден месец.

Администрацијата на Бајден допрва треба да го забави протокот на оружје како одговор, тврдејќи дека Израел допрва треба да спроведе „големи операции“.

Меѓутоа, луѓето кои живеат во Рафах ги опишуваат тековните борби како разорни.

Од друга страна, од 13 до 15 јуни во регионот на Апулија се одржува самитот на лидерите на земјите од Г7, а првиот ден вчера се разговараше и за Газа.

На почетокот на самитот, американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан негираше дека израелското раководство „се спротивставило или го напуштило“ американскиот предлог.

„Тие до ден денес стојат зад предлогот што беше ставен на маса на крајот на мај и кој американскиот претседател Џо Бајден го претстави на 31 мај“, рече Саливан.

Исто така, Саливан рече дека Бајден ќе им каже на лидерите на Г7 дека договорот за прекин на огнот во Газа е поврзан со постигнување смиреност на северната граница на Израел.