НА РАБОТ ПРЕД ТОТАЛЕН ХАОС – Крајно нестабилна состојба во најсиромашната земја во Европа: “Москва води хибридна војна!“

0

Ситуацијата во Молдавија е крајно нестабилна“, изјави Ана Ревенко, министерката за внатрешни работи на Молдавија, на прес-конференцијата во Брисел, што ја одржа со европскиот комесар Илва Јохансон. 

Москва, одредени групи и бегалците олигарси се обидуваат да ја дестабилизираат ситуацијата во Молдавија и да ја сменат демократската влада во Кишињев со заеднички сили и средства“, истакна министерката.

Уште од почетокот на војната во Украина, развојот на ситуацијата во Молдавија, која граничи со Украина на исток и го опфаќа отцепениот регион Придњестровје, се следи со загриженост. Во 1990 година, по воениот конфликт, таа ја прогласи својата независност од остатокот од земјата и одржува блиски врски со Москва.

Молдавската влада објави дека во изминатата година доживеала обид за државен удар, серија лажни закани за бомби, хакерски напади и лажни повици до армијата додека земјата се соочи и со големи улични протести.

На прашањето дали Молдавија може да стане следната Украина, Ревенко одговори дека следните цели на Русија се „демократијата и мирот во Европа“, повикувајќи ја Европската унија да продолжи да ја поддржува нејзината земја.

Ревенко за Reuters изјави дека поранешната советска република, поради својата геополитичка положба, е нападната од континуираната информативна војна и пропагандна кампања на Москва. „Од 24. февруари сме сведоци на експлозија на безбедносни закани и низа кризи“, посочи министерката.

Молдавската претседателка Маја Санду, проевропска, минатиот месец објави дека Кремљ се обидел да изврши државен удар во Молдавија

Планот вклучуваше саботажа и специјални сили облечени во цивилна облека, а тие требаше да извршат серија напади врз владини згради и да земат заложници“, откри Санду минатиот месец. Само неколку дена претходно, молдавската влада пропадна, а Санду одлучи да ја номинира проевропската политичарка Дорин Речеан за премиер со цел да ја задржи земјата на европскиот пат. 

Да потсетиме, во јуни минатата година Молдавија заедно со Украина добија официјален статус за кандидатки за влез во ЕУ со цел да се зајакне позицијата на проевропските сили во земјата.

Пред една недела беше објавено дека две лица се депортирани од земјата поради „субверзивни активности“ со цел „насилно менување на уставниот поредок“. Нивното државјанство не е објавено. „Информативната војна во режија на Москва е насочена кон психолошкиот отпор на населението, врз кое таа врши постојан притисок“, објасни претседателката, кој ја презеде функцијата во 2020 година, залагајќи се за европска интеграција.

Русија ги отфрла овие обвинувања. „Нивниот државен врв секогаш се занимава со сè што е против Русија. Тие западнаа во антитурска хистерија“, истакна Дмитриј Песков, портпаролот на Кремљ, минатиот месец. Сепак, Кремљ секој пат се наежува од можноста Молдавија да се приклучи на Европската унија.

Таа е една од најсиромашните и најмалите европски земји, позната по своите квалитетни и евтини вина, ориентирани кон земјоделството. Има 2,5 милиони жители и е една од најмалку посетуваните европски земји.