НБА легендата нема дилема: „Сите критериуми велат дека Јокиќ е MVP“

Кошаркарската легенда на Бостон, Пол Пирс, изјави дека Никола Јокиќ од Денвер ја заслужува наградата МVp повеќе од другите.

Шампионот на НБА од 2008 година и МVP на финалето ги објасни своите критериуми за наградата МVP, за која оваа сезона се борат Никола Јокиќ, Џоел Ембиид и Јанис Антетокунмпо.

„Има 65 одиграни натпревари и има големо влијание врз играта. Одлична и перформанци. Тимот не е ист без него. Тоа е MVP за мене, највредниот играч. Најдобриот играч не е исто што и највредниот. Влијание , доследност и тимски успех. Сите тие критериуми го кажуваат името дека тоа е Џокер (Никола Јокиќ)“, изјави Пирс.

Пирс ја коментираше и разликата меѓу Јокиќ и Џоел Ембиид и Џанис Антетокунмпо.

– Мои главни кандидати се Јокиќ, Ембиид и Јанис. Кога ќе го погледнам, Јокиќ работи најмногу од сите. Тој нема друг Ол-стар. Ембиид е најдобар стрелец, но го има Џејмс Харден. Џанис ги има Џру Холидеј и Крис Мидлтон. Кој е вториот најдобар во Денвер? Џамал ​​Мареј, Мајкл Портер Џуниор, Арон Гордон? Не знаеме ни дали се Ол-стар играчи – објасни Пирс.