Неверојатен трик: Додајте ја кората од ова овошје во саксија и гледајте како растат растенијата

Пробајте ги овие едноставни методи и уживајте во прекрасна и обновена растителна оаза во вашиот дом

Сите ние сакаме кога растенијата го осветлуваат нашиот дом, но кога ќе венеат или изгледаат суви, целата куќа добива трошен изглед. Затоа имаме совет кој ќе ги оживее вашите растенија!

Едноставна верзија на домашно ѓубриво е кора од цитрус која е богата со макро и микроелементи неопходни за раст и цветање на цвеќињата во затворен простор. Лушпата содржи изобилство на калциум, магнезиум, азот и други корисни соединенија. За да го направите ова ѓубриво, едноставно исечете ја свежата и сочна кора од портокал или мандарина со нож.

Потопете ја кората во топла вода и оставете ја да отстои неколку дена. Ако е можно, користете дестилирана вода или дождовница. Пред да го користите ѓубривото, процедете ја водата, фрлете ја кората и наводнете ги растенијата со добиената течност. Препорачуваме да го нанесувате ова ѓубриво на секои две недели за да постигнете активен раст и обилно цветање на вашите затворени растенија.

Алтернативно, можете да направите ѓубриво од сушена кора од портокал . Исушената кора од портокал сомелете ја во блендер и чувајте ја во затворена тегла. Додадете две лажици прашок од кора од портокал во два литри вода, добро протресете и полевајте ги растенијата еднаш на секои две недели. Покрај тоа што ова ѓубриво го поттикнува растот и цветањето, прашокот од кора од портокал делува и како природен инсектицид, заштитувајќи ги вашите растенија од несакани гости.