Недалеку од мостот на Крим, погоден е руски брод, а објавена е и снимка од напад со беспилотно летало на украинската морнарица

0

Руската државна новинска агенција Тас објави дека брод под руско знаме бил погоден од украински напад во Црното Море, недалеку од мостот на Крим.

Повикувајќи се на поморски претставници, Тас изјави дека тркалата на бродот била оштетена во ноќен удар во теснецот Керч. Ниту еден од 11-те членови на екипажот не е повреден.

Неколку руски воени блогери истакнаа дека беспилотно летало на украинската морнарица нападнало руски танкер со нафта Сиг недалеку од мостот на Крим. Се вели дека жителите на блиските крајбрежни села слушнале голема експлозија, а Украина засега јавно не коментирала за ова прашање.

Поморските дронови или морските дронови се мали пловила без екипаж кои оперираат на или под површината на водата.

Тас цитираше претставник од рускиот координативен центар за поморско спасување (MRCC), кој изјави дека два шлепери (бродови) веќе пристигнале на местото на нападот, јужно од Керченскиот теснец.

„Машината беше оштетена. Не многу, но беше оштетена“, рече службеникот.

МРЦЦ не даде дополнителни детали за танкерот и неговите сопственици. Керченскиот теснец ги поврзува Црното и Азовското Море, раздвојувајќи ги Крим, полуостровот на Украина, анектиран од Москва во 2014 година, и рускиот полуостров Таман.

Руските државни медиуми исто така објавија дека светлата на Кримскиот мост, посеверно, биле исклучени и дека целиот сообраќај е запрен поради предупредувањата за неизбежен напад.