Неколку знаци дека јадете премногу шеќер а не сте свесни за тоа

Иако умереното консумирање шеќер е во ред, прекумерното консумирање шеќер потенцијално може да доведе до некои здравствени компликации. Но, што точно се случува кога јадете премногу шеќер?

„Важно е да внимавате на внесот на шеќер и да се обидете да ги ограничите додадените шеќери во вашата исхрана“, вели Ејми Гудсон, експерт.

Американското здружение за срце препорачува жените да го ограничат дневниот внес на додаден шеќер на не повеќе од 100 калории (околу 25 грама или 6 лажички), а мажите на не повеќе од 150 калории (околу 37,5 грама или 9 лажички). 

Повремено јадењето повеќе од препорачаните дневни граници веројатно нема да има премногу несакани ефекти, но истражувањата покажаа дека постојат сериозни здравствени компликации кои можат да произлезат од консумирање премногу шеќер на редовна основа.

Како прво, додадениот шеќер е поврзан со зголемен ризик од хронично воспаление. Истражувањата исто така покажуваат дека прекумерното консумирање шеќер со текот на времето може да го зголеми ризикот од болести како што се срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

Згора на тоа, премногу шеќер може негативно да влијае на вашиот цревен микробиом, кој исто така може да има проинфламаторни ефекти.

Ако редовно консумирате премногу шеќер, вашето тело ќе почне да ви испраќа сигнали дека нешто не е во ред, што може да ви помогне да започнете да правите промени и да се надеваме дека ќе избегнете некои од негативните несакани ефекти од прекумерното консумирање.

знаци дека јадете премногу слатки

Знаци дека јадете премногу шеќер

Честа желба за слатки

Премногу шеќер може да доведе до зголемена желба за слатка храна. Јадењето шеќер го активира наградниот центар во мозокот , предизвикувајќи желба за уште повеќе слатки. Таа постојана желба може да биде знак за зависност од шеќер.

Шеќерот во крвта ќе се зголемува и опаѓа побрзо – што ќе доведе до пад – кога консумирате храна богата со шеќер и недостаток на други хранливи материи како влакна или протеини. Ова е она што гликемискиот индекс може да помогне да се објасни. Ако храната има висок гликемиски рејтинг, тоа значи дека вашето тело брзо ја апсорбира и ќе предизвика зголемување на шеќерот во крвта, што ќе доведе до поголема желба.

Ненадеен пораст и пад на енергијата

Кога консумирате големи количини шеќер, телото реагира со нагло зголемување на нивото на шеќер во крвта. Ова резултира со привремено зголемување на енергијата, но брзо е проследено со пад, што предизвикува чувство на замор, летаргија и недостаток на енергија .

„Исхраната богата со шеќер може да доведе до енергетски скокови и несреќи, а ако имате чести енергетски флуктуации, се чувствувате хиперактивно, а потоа ненадејно уморни, тоа може да биде резултат на прекумерна потрошувачка на шеќер“, вели Гудсон.

Зголемување на телесната тежина

Шеќерот содржи голем број калории. Прекумерното внесување на шеќер, особено оние скриени во преработената храна, може да резултира со зголемување на телесната тежина . Исто така, големите количества шеќер може да поттикнат акумулација на масно ткиво, особено околу стомакот.

Проблеми со кожата

Прекумерното внесување шеќер може да доведе до разни проблеми со кожата. Шеќерот може да предизвика воспаление во телото, што може да резултира со акни, сува кожа и други иритации.

Замор и летаргија

Конзумирањето големи количини шеќер може да ја наруши стабилноста на нивото на шеќер во крвта. Наместо постојано ослободување на енергија, шеќерот може да предизвика ненадеен скок на енергија проследен со брз пад, што доведува до чувство на замор и недостаток на енергија.

Гудсон исто така додава дека ако појадувате со многу шеќер, ќе се чувствувате гладни долго пред ручекот. „Бидејќи не сте јаделе ништо цела ноќ, вашето тело брзо ги троши јаглехидратите што ги јадете наутро, што може да ве остави да се чувствувате дополнително гладни во средината на утрото“, вели Гудсон.

За да се борите со ова, изберете јаглехидрати со високи влакна за појадок, како овесна каша или тост од цело зрно и поврзете ги со протеини како јајца или грчки јогурт.

Проблеми со забите

Бактериите во устата се хранат со шеќер, што може да доведе до реакција на киселина која ја оштетува забната глеѓ. Ова може да доведе до кариес и други проблеми со забите.

Истражувањето на „Границите во оралното здравје“ вели дека прекумерното консумирање шеќер е главната причина за расипување на забите – исто така познато како расипување на забите. Светската здравствена организација вели дека расипувањето на забите го предизвикува шеќерот и дека се развива кога бактериите во устата земаат шеќер и го метаболизираат, создавајќи киселина која ја ослабува забната глеѓ.

Зголемен ризик од болест

Прекумерното внесување шеќер е поврзано со зголемен ризик од разни здравствени проблеми како дијабетес тип 2, срцеви заболувања, висок крвен притисок и метаболички здравствени проблеми.