Неколку повредени во експлозија на бомба во судот во Црна Гора

39-годишник загина откако активираше експлозивна направа во зградата на Уставниот суд во главниот град Подгорица.

Неколку лица се повредени по експлозија во петокот во зградата на Уставниот суд во главниот град на Црна Гора, Подгорица, соопшти државната Радио и телевизија на Црна Гора.

Полицијата соопшти дека првичните извештаи сугерираат дека едно лице ја активирало бомбата на влезот на судот кога имало голем број луѓе, а се претпоставува дека станува збор за самоубиствен напад.

Напаѓачот е идентификуван како 39-годишниот М.Б., кој починал откако активирал рачна бомба на влезот на Судот, информираат од полицијата.

„Во 11 часот и 35 минути добивме известување дека во зградата на Судот е активирана експлозивна направа и дека има повредени… Имаме уште пет повредени лица кои се на лекување во Клиничкиот центар“, изјави Срда Корач, полициски функционер. .

Екипи на полицијата и итната помош се на лице место и во тек е увид.

Во моментот на експлозијата во судот имало голем број луѓе, јавува радиодифузерот РТЦГ.